Популяризиране на имунизацията като лично право и споделена отговорност е сред целите на Европейската имунизационна седмица, която тече в момента. Това е инициатива на Световната здравна организация и се провежда от 2006 г.
Основната й цел е увеличаване на имунизационния обхват, особено сред трудно достъпните групи от населението чрез повишаване на информираността сред родители, здравни работници, медии. Фокусът на седмицата е насочен към намаляване на неимунизираните лица и премахването на „имунизационните джобове“, което ще спомогне за напредъка към постигането на Глобалните цели за устойчиво развитие 2030 на ООН, вкл. постигането на добро здраве. Изпълнението на Националния имунизационен календар е една от най-ефикасните мерки за защита здравето на децата и за недопускане разпространението на опасни заразни болести, водещи до висока детска смъртност, подчертават здравните инспектори.
Имунизационният календар се актуализира непрекъснато, като стремежът е да се прилагат най-оптималните схеми и да се включват нови високоефективни и безопасни ваксинални продукти, в т.ч. и съвсем нови, срещу непокривани досега заразни заболявания.
През 2007г. живата полиомиелитна ваксина е заменена с инактивирана за всички приеми на новородените и децата до 2 години, а от април 2008 г. се прилага високоефективна комбинирана четирикомпонентна ваксина против дифтерия, тетанус, коклюш (безклетъчен) и полиомиелит (инактивиран) на 6-годишните деца.
От 2010 г. за новородените и малките деца се въвежда петкомпонентна ваксина против дифтерия, тетанус, коклюш (безклетъчен), полиомиелит (инактивиран) и хемофилус инфлуенце тип В, както и пневмококова ваксина. От декември 2014г. се прилага и шесткомпонентна ваксина.
Ежегодно МЗ осигурява средства за закупуване на ваксини, които се предоставят на общопрактикуващите лекари за безплатно имунизиране на всички български граждани. Във всяка РЗИ функционира имунизационен кабинет, в който се извършват безплатно задължителни имунизации на подлежащите лица, независимо от техния здравноосигурителен статус.
Благодарение на дългогодишната и целенасочена политика за поддържане на високо имунизационно покритие, в България са постигнати значими резултати по отношение на много заразни заболявания – вариола, бяс, коремен тиф, дифтерия, тетанус, полиомиелит, хепатит тип В в имунизационна възраст.
България е страна с доказан опит в имунопрофилактиката, но значителната миграция на населението изисква допълнителни грижи в организиране на дейностите за повишаване и поддържане на висок имунизационен обхват сред високо рисковите групи от населението.
Родители масово се отказват с декларации да имунизират децата си, отчитат от Регионалната здравна инспекция в Пазарджик. Информацията съобщи епидемиологът д-р Магдалена Станева, която завежда отдел “Надзор на заразните болести” в инспекцията, информира Дарик. Причините, с които родителите аргументирали решенията си, били от различно естество.
Проблемът с отказите от имунизация днес засяга не толкова хората с нисък социален статус, колкото интелигентни майки, сред които инженери, адвокати и икономисти, посочи д-р Станева. Медикът обясни ситуацията с антиваксиналните движения, които по думите й се разрастват значително.
Източници: purvite7.bg, zdrave.net
Снимка: freeimages.com