От 20 октомври до 22 ноември се проведоха осем регионални срещи на членовете на Национална мрежа за децата в цялата страна. Срещите събраха организациите, работещи с и за деца, които са част от Мрежата, за да обсъдят усилията за повече мрежови дейности, инициативи и връзки не само на национално, но и на местно и регионално ниво, както и начините, по които се развива регионалната координация.
Членовете на Мрежата по региони се събраха в Разград, Велико Търново, Стара Загора, Несебър, Гоце Делчев, Велинград, Добрич, Вършец и София, където обсъдиха какъв модел на регионална координация избират за своя регион. Навсякъде беше създаден „календар на региона”, който включва както дейности, част от националните усилия на Мрежата, така и показва основните кампании и инициативи на организациите – членове по места.
По време на срещите беше решено, че и тази година годишният доклад „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” ще бъде представен през април не само на национално ниво, но за втора година ще бъде представен и във всеки един отделен регион, като на база на оценките и препоръките от националния Бележник ще бъдат проведени дискусии с представители на местни власти, училища, здравни заведения, съдилища и др. за поставяне на ключови въпроси на местно ниво.
Втората голяма тема, обсъждана по време на срещите, беше работата в сферата на превенция и интервенция на насилие и работа с и за деца в конфликт със закона. Предстои изработването на карта на услугите и ресурсите по темата в Мрежата, която да бъде от полза на деца, родители и професионалисти. Като част от работата в тази посока предстои и планирането на кампания за нулева толерантност към насилието и промяна на нагласите към деца в конфликт със закона. Като ключови групи, към които трябва да бъдат насочени нашите усилия, бяха отбелязани, разбира се, децата, но и техните родители, както и професионалистите, работещи с и за деца.
Като следващи стъпки освен картата и информационната кампания, ще се мисли и в посока на създаването на конкретни продукти, наръчници и ресурси, които да могат директно да се използват от работещите с деца, както организации – членове на Мрежата, така и учители, представители на други организации и други. Важна цел, която си поставяме с тези съвместни усилия, е и изграждането на механизми за координация между организации, институции и други, за превенция или реакция при насилие над деца.