На 1 и 2 февруари се проведоха редовните срещи на тематични работни групи „Образование“ и „Правосъдие“ на Национална мрежа за децата. Организациите, членове на Мрежата, се събраха във Враца, за да обсъдят застъпническите си приоритети за следващата половин година, да обменят опит, както и да направят разбор на „горещите“ теми в двете области.
В ТРГ „Образование“ бяха обсъдени много от актуалните теми в сектора в момента – новите наредби, свързани с уседналостта за прием в първи клас, които се явяват проблематични за големите градове, нарушеното доверие между учители и родители в образователната система, което поражда редица въпроси, свързани с родителското участие, квалификацията и подкрепата на педагогическите кадри, ресурсната подкрепа и други.
Експертите обърнаха внимание и на засилващата се тенденция решения да се търсят чрез рестрикции, ограничения и наказания, включително и чрез апелите за въвеждане на видеонаблюдение, вместо да се търсят механизми за промяна на средата и създаване на по-благоприятни условия за работа и учене за всички ангажирани страни.
В групата беше представена добра практика за работа с родители на Асоциация „Родители“, както и терапевтично-педагогически метод KASZPEM за подкрепа на млади хора в риск от Национален алианс за работа с доброволци. На втория ден бяха направени посещения във Враца Софтуер Общество – организация-член на НМД и ОУ „Н.Й.Вапцаров“, с.Селановци – училище по проект „Училището като център в общността“ на Мрежата.
Експертите от тематична група „Правосъдие“ отделиха значителна част от срещата за изчистване на концепцията за видовете социални грижи, които би трябвало да са достъпни за децата в конфликт със закона, ако реформата в системата за детско правосъдие бъде реализирана. Участниците бяха единодушни, че такива услуги трябва да бъдат достъпни в цялата страна, както и че за тях е необходимо да бъде отделен допълнителен ресурс от страна на държавата. Добър вариант това да се случи е чрез развиването на специализирани програми като част от наличните Центрове за обществена подкрепа, Центрове за социална рехабилитация и интеграция и Центрове за работа с деца на улицата.
Професионалистите от ФИЦЕ – България представиха на вниманието на присъстващите Центъра за права на децата във Враца, който е част от проект „Развиване на Центрове за права на децата в конфликт и в контакт със закона“ на Национална мрежа за децата и подкрепен от Фондация „Велукс“. Те разказаха за мобилната си работа в селата около град Враца, където много деца имат нужда от подкрепа. Надяват се да бъдат по-добре разпознати като партньор от институциите на местни ниво, с които са сключили договори за сътрудничество.
През втория ден от срещата Красимир Кънев от Българския хелзинкски комитет изнесе презентация на тема „Процесуалните гаранции за децата, участници в наказателни производства“. В презентацията той направи подробен разбор на Директива (ЕС) 2016/800 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство. Директивата трябва да бъде въведена в българското законодателство през 2019 г. На срещата присъства и представител на Адвокатска колегия – Враца, който сподели предизвикателствата, които среща, при защита на правата на децата в практиката си.