Без да се чака приемането на Закона за детското правосъдие, с усилията на всички институции, интернатът в с. Драгоданово трябва да бъде незабавно затворен. Това заяви омбудсманът Мая Манолова в Сливен, където по нейна инициатива бе свикана работна среща, на която да се набележат мерки и ясен план за извеждане на децата от интерната в селото, както и за поетапното закриването на всички социално-педагогическите интернати (СПИ) и възпитателните училища – интернати (ВУИ) в страната, съобщиха от пресофиса на омбудсмана.
Срещата бе провокирана и от подписка на жители на с. Драгоданово за закриване на интерната, след като 63-годишен мъж от селото загина при инцидент, като разследващите проверяват и версията за замесена 13-годишна възпитаничка на интерната. Според жителите на селото, настанените в интерната деца безконтролно излизат от сградата, извършват кражби, държат се непристойно, проституират, нападат възрастни хора и животни.
Към момента в интерната са настанени 37 деца – 7 момичета и 30 момчета, като една част от тях са „в бягство“.
Манолова припомни, че посещава за четвърти път Сливен и още преди година и половина, след проверка в СПИ „Христо Батев“ в с. Драгоданово, е настояла за незабавно закриване на интерната. Тя подчерта, че в такива институции като СПИ и ВУИ битовите условия са изключително лоши, учебният процес е занемарен, децата нямат лично пространство, джобни пари, храна, липсва им адекватна психологическа и педагогическа подкрепа, както и смислени възможности за уплътняване на свободното време, а същевременно са подложени на нерегламентирани наказания и са жертви на бедност и насилие.
„България е единствената европейска държава, в която деца до 14-годишна възраст се въдворяват в подобни институции и че деца до 14-годишна възраст прекарват детството си зад решетки, че в тези интернати, също зад решетки, се настаняват деца до 18-годишна възраст. Забележете, не за извършени престъпления, а за простъпки, за които възрастните не носят отговорност – бягства от дома и институции, за скитничество, за просия, за проституция, за кражба на списание или сладолед. Децата в с. Драгоданово са принудени да извършват сексуални услуги за по 5 лв., защото нямат джобни и алтернативата пред тях е, или да откраднат от селския магазин, или да си „заработят“ парите“, категорична е Манолова.
Тя поиска от представители на всички институции, които имат отношение към децата и техните права, да прекарат един ден в дома, за да се уверят, че всеки час, който едно дете прекарва зад решетките, е престъпление на цялото общество срещу неговата личност.
По думите й, бездействието на институциите е довело до ситуацията, в която към насилието, лошото отношение и битови условия, липсата на образование и подкрепа, се добавя и граждански протест на възрастни срещу деца.
„Ситуацията е повече от абсурдна, защото в резултат на моите проверки и настоявания, изготвих доклад, писах препоръки, направих обществена дискусия, участвах и настоявах за писането на нов закон, участвах в представянето на закона, срещах се последователно с трима министри на образованието и резултати няма, или по-точно има но с отрицателен знак“, подчерта Манолова.
Според омбудсманът, децата в конфликт със закона трябва да бъдат настанени в институции само като крайна мярка, където да има грижа, корекционно-възпитателни мерки, образователен процес, подкрепа за техните семейства и нормален живот, както на всички останали деца.
За целта Мая Манолова предложи на представителите на всички институции на срещата да се обединят усилията в изготвянето на индивидуална оценка на всяко дете, с конкретен план за неговото настояще и бъдеще.
„За всички деца ще се потърсят алтернативни възможности. Първа мярка – връщане обратно в биологичното семейство, с подкрепа за семейството, с ангажиране на местната комисия, местните институции, цялата общественост. Втора мярка – приемно семейство. Трета мярка – център за настаняване на деца, лишени от родителски грижи и като най-краен вариант – преместване в друг интернат“, каза Манолова и допълни: „Това, с което се ангажира институцията на омбудсмана е изготвянето на стратегия за действие, която да включва ясно разписани ангажименти на всички институции, насочени за закриване, не само на интерната в с. Драгоданово, а на всички интернати. Освен това, да се наложи, образно казано, мораториум върху настаняването на деца в подобни институции.“
Зам.-министърът на образованието и науката Деница Сачева съобщи, че от 1 септември на следващата учебна 2017/2018 година интерната ще бъде закрит.
„Децата ще бъдат пренасочени в други образователни институции, които са на подчинение на МОН. Това няма да бъде направено механично, ангажиментът ни е до края на юни всяко едно дете да има своята индивидуална оценка, която ще се направи от местни специалисти от структурите на МОН, МТСП, МЗ, Комисията за борба с противообществените прояви, неправителствени организации и други. Децата в интерната в с. Драгоданово в момента са 37, голяма част от тях обаче ще завършат 8 клас, т.е. няма да имаме ангажимент за тяхното образование, но въпреки това ние ще се постараем и за тях да дадем предписания, които да бъдат възможно най-адекватни за тяхната житейска история“, посочи зам.-министър Сачева.
Тя уточни, че 16 момчета от интерната в с. Драгоданово ще бъдат преместени в друго СПИ, а за едно момиче ще се търси индивидуално решение за настаняване в друга социална услуга.
В срещата участва и Национална мрежа за децата, която от години се застъпва за закриване на интернатите на базата на опита на терен на организациите-членове на Мрежата. Техният опит показва, че в интернатите има системни проблеми, които бяха посочени в течение на дискусията. Именно поради тази причина инвестициите по проекти не могат да имат дългосрочен ефект на такива места. За да не се повторят грешките от закриването на СПИ Стралджа трябва да се сформират междуинституционални и мултидисциплинарни екипи, които да направят индивидуални оценки на всяко дете. В тази част крачка напред е важно да направи Министерството на труда и социалната политика, като разпознае децата в конфликт със закона и онези под минималната възраст за наказателна отговорност като деца в риск. По този начин има шанс до голяма степен да се предотврати механичното преместване на децата в СПИ Варненци, което би било погрешно. Представители на УНИЦЕФ – България заявиха нуждата от работа в три основни посоки: – възприемане на системен подход при работата с деца в конфликт със закона и децата под минималната възраст за наказателна отговорност, което може да се постигне чрез приемането на нов закон, който отговаря на съвременните стандарти; налагане на мораториум на настаняванията във ВУИ и СПИ; изготвяне на План за закриване на СПИ и ВУИ и изготвяне на индивидуална оценка на нуждите на всяко от децата, настанени в момента там.
Източник: focus-news.net
Снимка: Sliven Info