Правителството одобри доброволни целеви вноски към Фонда на ООН за децата (УНИЦЕФ ) в Грузия, Глобалния фонд за образование в извънредни ситуации, Службата на Върховния комисар за бежанците на ООН (ВКБООН) и Службата на ООН по правата на човека и хуманитарна помощ за Ирак. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Средствата за доброволните вноски ще бъдат осигурени от планираните средства от бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за официална помощ за развитие и хуманитарна помощ за 2016 г. Доброволната вноска към УНИЦЕФ в Грузия ще спомогне да бъде създаден център за високи постижения като пилотен модел за качествени грижи за деца със специални потребности, ще бъде осъществено многопластово обучение и ще бъде оказана техническа помощ за Министерството на труда, здравеопазването и социалните грижи на Грузия.
Защитата на децата и техните права, включително в кризисни и извънредни ситуации, както и на правото на образование на всички, е сред приоритетите на България. Включвайки се като донор в Глобалния фонд за образование, страната ни участва активно в усилието до 2030 г. да се осигури достъп до сигурно, безплатно и качествено образование на всички деца и младежи в зони на конфликти и кризи. Намерението е през следващите пет години Фондът да осигури достъп до образование на над 13,6 млн. деца и младежи, живеещи в ситуации на криза.
С предоставянето на помощ за справяне с хуманитарната криза в Ирак участваме в навременната и съвместна реакция на международната общност и проявяваме съпричастност към съдбата на пострадалото население в Ирак. Хуманитарната помощ за Ирак ще бъде използвана за закупуване на продукти от първа необходимост чрез ВКБООН и за хуманитарно възстановяване на Ирак чрез Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
Освен хуманитарен жест на солидарност, доброволната вноска към ВКБООН ще спомогне за смекчаване на последствията от хуманитарната катастрофа в Сирия и Ирак и за справяне с безпрецедентните бежански потоци. Българската вноска в подкрепа на дейността на Службата на Върховния комисар по правата на човека ще допринесе за увеличаване на видимостта на нашата страна в работата на органите и форумите на ООН в областта на правата на човека. Доброволната вноска към Средиземноморската фондация за диалог между културите „Анна Линд” ще допринесе за задълбочаване на политическите, икономическите и социалните връзки между Европейския съюз и южните и източните средиземноморски страни.
Общата сума на доброволните вноски е 293 хил. евро и 30 хил. щ. долара.
Източник: focus-news.net
Снимка: freeimages.com