До 15 март на сайтовете на всяко общинско училище ще бъдат обявени критериите му за прием на първокласници през новата учебна година. Това каза пред пред журналисти зам.-кметът на София по културата и образованието Тодор Чобанов. На заседание Столичният общински съвет прие окончателно новите правила за кандидатстване в първи клас.
С пълно единодушие и без възражения общинските съветници приеха от новата учебна година записването на първокласници в училищата да се осъществява по единни критерии, оценявани с определен брой точки.
За пръв път представени през януари, новите правила за записване в първи клас бяха променяни многократно. Те добиха окончателен вид едва тази седмица.
Това се дължи на Наредба 10 на министерството на културата (която организира дейностите в училищното образование – бел.ред.), по която трябваше да направим правилата, каза Чобанов, като посочи, че тя е “пълна с недомислици” и в нея не са взети предвид много “реални ситуации в живота”.
Училищната територия
Най-много точки – 43, са определени за случаите, в които настоящият и постоянният адрес на единия родител попадат в определената територия на учебното заведение.
За определянето на територията на всяко училище Географската информационна система – София (ГИС), изработи специални карти. По думите на Чобанов те са необходими, защото “често административното поделяне на София не съответства на реалните ситуации в живота”. Зам.-кметът посочи, че заради административното деление е възможно децата да попаднат в различен район, макар и от училището да ги дели един булевард.
Териториалните картите ще бъдат публикувани на сайтовете на училищата до 15 март заедно с критериите им за прием.
Критериите
Пет са общите критерии, като родителите трябва да изберат един от тях, с който детето им да кандидатства. Съвпадането на настоящ и постоянен адрес с определената от ГИС училищна територия дава 43 точки. В случай че настоящият и постоянният адрес на родителя/настойника попада в административния район на училището, се дават 30 точки. Ако настоящият адрес е различен от постоянния, но е в административния район на училището, детето ще получи 29 точки в класирането. Една точка по-малко (28) ще се дава, ако адресът на родителя е в съседен на училището район. По 20 точки пък ще получават децата на родителите, които имат адрес на територията на Столичната община.
Другите 4 критерия, по които децата могат да получат повече точки. Ако детето е завършило подготвителна група в училището, за което кандидатства, ще получи още 20 точки. Още толкова ще се дават, ако има по-голям брат или сестра в същото училище. Десет точки пък ще получават децата, чийто родители работят в района на училището, определен от ГИС. Ако местоработата на родителя попада в административния район на училището, са определени 8 точки.
Социални критерии
Новите правила предвиждат и специални критерии за децата в неравностойно положение. Така в случаите на двама починали родители детето ще получава 22 т., а ако е починал само един от родителите, са предвидени 20 точки. Двадесет точки ще получават и децата с трайни увреждания над 50%. Толкова ще се дават и на децата от многодетни семейства.
Допълнителни критерии
Всяко училище има правото да обяви между 1 и 3 допълнителни критерия, като максималният брой точки за тях е 22. Тези критерии се обявяват, в случай че има повече кандидатстващи с еднакъв брой точки, отколкото места. Допълнителни критерии ще обявяват и училищата, които имат специализирана насоченост към изкуствата и оценяват таланта на детето.
Сроковете
След публикуването на картите и критериите родителите ще могат да подават заявления в училищата за първо класиране от 18 април до 19 май. Училищата ще обявят резултатите от него на 2 юни, а записването ще се провежда между 5 и 7 юни. Свободните места за второ класиране ще се публикуват на сайтовете на училищата на 8 юни, а тези за трето – на 16-и.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com