Дебелите учебници, които са над 64 страници, да бъдат разделени на две части. Това е един от вариантите, които обмислят от Министерството на образованието и науката в посока олекотяване на ученическата раница. Ако това се случи, децата ще могат да носят само тази част от учебника, по която учат в дадения момент. Този вариант за момента само се обсъжда и в никакъв случай не става дума за окончателно решение, а разделянето на учебниците би оскъпило помагалата, поясняват от МОН. Също така, ако детето загуби едната част, няма как да купи само нея, защото учебникът се продава цял.
Друго предложение, което се обсъжда, е помагалата да олекнат, като се изработват от по-лека хартия, наречена обемна. В момента обаче на нея не може да се печата едноцветно или двуцветно. Така например учебникът е предимно в черно, а само някои важни дефиниции са на син фон. Многоцветните учебници в момента пък се изработват на офсетова или хромова хартия, която обаче е по-тежка. Затова от Асоциацията на българската книга ще сформират работна група, която да направи проучване за възможностите за многоцветен печат на обемни листа. Едно от съображенията по този въпрос обаче е, че това може да повлияе негативно на качеството на учебниците
МОН също така обмисля възможността да купува електронни помагала. Идеята е по този начин на децата да не се налага да носят хартиените учебници в клас, а да учат по тях само у дома, а в училище да работят с електронни.
Въпросът за ученическите чанти се постави за пореден път на дневен ред, след като ученичка се оплака от тежката си чанта пред Държавната агенция за закрила на децата.
Източник: в. Монитор
Снимка: freeimages.com