Нова обща стратегия за младежта обсъдиха над 200 делегати на конференция в София, която е свързана с председателството на ЕС. Тя бе открита от министър Красен Кралев, който напомни за думите на Нелсън Мандела, че всичко изглежда невъзможно, докато не се направи.
На откриването бяха още вицепре миерът Томислав Дончев, зам.върховният комисар по човешки права на ООН Кейт Гилмор, Алана Армитаж – регионален директор на фонда за население и развитие на ООН, Афшан Кан – регионален директор на УНИЦЕФ за Европа и Азия, председателят на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта Славчо Атанасов, заместник-министрите на младежта и спорта Ваня Колева и на образованието и науката Деница Сачева, Илина Мутафчиева – председател на Националния младежки форум, и др.
УНИЦЕФ призовава младите хора, представителите на институциите и лидерите на гражданското общество да дадат приоритет на участието и социалното приобщаване на най-уязвимите младежи в новата Европейска стратегия за младежта.
Очаква се конференция да допринесе за развитието на 11 „Европейски младежки цели“, които на свой ред ще бъдат използвани от Европейската комисия като препоръки при изготвянето на новата Европейска стратегия за младежта 2019-2027 г.
Емона Найденова Иванова, 23-годишна студентка от България, която е израснала в институция и живее с физическо увреждане, сподели посланието си по време на откриването на конференцията: „Уважаеми политици, искам да отправя едно послание към вас – да давате повече надежда, да имате повече доверие в нас, по-различните хора, и да давате възможност да се доказваме“.
В Европа нивата на бедност са по-високи за младите хора, отколкото за цялото население, близо 17 милиона млади хора са изложени на риск от бедност или социално изключване. Безработицата сред младите хора е хронична, като почти 12% от младите европейци нито работят, нито учат, нито са в процес на квалификация или преквалификация. Младите бежанци и мигранти, които пристигат в Европа, за да избягат от бедност и конфликти, често са изолирани и маргинализирани от новите приемащи ги общности.
Регионалният директор на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия Афшан Кан, която направи обръщение при откриването на конференцията, заяви, че младежите са най-голямото богатство на региона, но прекалено много млади хора остават изключени. „Често най-уязвимите млади хора – тези с увреждания, живеещите в бедност, от малцинствените общности, както и бежанците и мигрантите, са тези, които остават изолирани. Новата Европейска стратегия за младежта е важна възможност за гарантиране участието на най-маргинализираните юноши чрез решенията намладежите, които да доведат до за положителна промяна“, каза тя.
Г-жа Кан заяви, че новата стратегия на ЕС за младежта трябва да бъде тясно свързана с дневния ред на Глобалните цели за устойчиво развитие 2030 и сподели основните препоръки на УНИЦЕФ относно разработването на бъдещата стратегия:
• Да се даде приоритет на социалното включване, участието и ангажираността на подрастващите – особено на най-уязвимите млади хора.
• Подготовка на всички младежи чрез качествено приобщаващо образование и изграждане на уменията, от които се нуждаят, за да просперират през 21-ви век.
• Да се гарантира, че младите хора заедно ще създават и съвместно ще управляват новата Европейска програма за младежта.
„Младите хора често са движещата сила за положителна социална промяна. Те трябва да бъдат разглеждани като лидери и хора участващи в създаването на стратегии, а не като обикновени бенефициенти на политики и програми“, добави Кан.
България и УНИЦЕФ споделят обща позиция за необходимостта от постигането на устойчивост в образователния процес на всички деца, както и за гарантирането на приобщаващо образование за децата с увреждания. Около това са се обединили държавният глава Румен Радев и Афшан Кан по време на среща на „Дондуков“ 2, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Двамата са обсъдили приоритетните области за партньорство, определени в Програмата на УНИЦЕФ за България в периода 2018 – 2022 г., които ще фокусират съвместните усилия в ранното детско развитие и системата за публична грижа за деца, приобщаващото предучилищно и училищно образование, превенцията на насилието, защита на жертвите и достъп до правосъдие за всички деца, насърчаването на правата на детето в България и по света.
По време на разговора президентът е отбелязал, че резултатите, постигнати в процеса на деинституционализацията на грижата за деца, развитието на алтернативните социални услуги, предоставянето на приемна грижа за децата в риск и връщането им в училище, са доказателство за отличното сътрудничество между УНИЦЕФ и България.
Връщането на децата от ромски произход в училище също е било сред акцентите в срещата. „С ефективна подкрепа към родителите трябва да работим за връщането на децата в класната стая и да ги научим да общуват един с друг още от ранна детска възраст. Ако не научим децата си да живеят заедно в училище, те никога няма да живеят в толерантност и уважение един към друг“, е посочил Румен Радев.
Регионалният директор на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия г-жа Афшан Кан е изразила подкрепата си за декларираната от България готовност да се превърне в Регионален център на УНИЦЕФ за обмен на добри практики за постигане на устойчиво развитие за всички деца.
Източници: УНИЦЕФ България, mnews.bg, в. 24 часа,
Снимка: pixabay.com