За законово регламентиране на Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие, отпадане на задължителни и алтернативно представени участници и включване на специализираните услуги за деца се застъпиха представители на Обединение „Детство без насилие“, НСОРБ и УНИЦЕФ – България на проведеното на 27 юни в Министерството на труда и социалната политика заседание на междуведомствената работна група „Превенция на насилието и злоупотребата с деца“ към Националния съвет за закрила на детето. Участие в срещата взеха представители на различни институции като ДАЗД, МВР, МОН, МЗ, МП и др., граждански организации и УНИЦЕФ – България. От страна на Обединение „Детство без насилие“ се включиха представители на Институт по социални дейности и практики (ИСДП), фондация „Асоциация Анимус“, сдружение „Дете и пространство“ и Национална мрежа за децата.
Гражданските организации предложиха да се обмислят не само инструкции към различните специалисти за прилагане на механизма на местно ниво, но и как задълженията по него да станат част от техните длъжностни характеристики и професионални стандарти. Препоръките за законово регламентиране на Координационния механизъм, както и възможността повече участници в механизма да могат да инициират неговото свикване бяха подкрепени от представителите на МВР и МОН.
На срещата стана ясно още, че от МОН планират разработване на програма за превенция на агресията в училище във връзка с Плана за действие за периода 2017-2018 г. към Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2017 -2020 г.). Очаква се тя да бъде обявена през есента, когато ще бъдат представени и данните от изследването на проявите на агресия и насилие в училище, провеждано в партньорство с Институт за изследване на населението и човека. Друго предложение във връзка с Плана, с автор Министерство на правосъдието, предвижда изготвяне на анализ за съответствието на българското законодателство с Директива (ЕС) 2016/800 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 година относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателнoто производствo, която трябва да бъде транспонирана до 11 юни 2019 г.
Като част от представянията се повдигна въпросът с използването на помещенията за щадящо изслушване и разпит – т.нар. „сини стаи“ и дали те следва да бъдат използвани само за деца участващи в наказателни производства или и в административни и граждански такива. От ИСДП алармираха, че липсва актуална информация колко са сините стаи, къде са, как се използват и че има нужда от единни стандарти, които да гарантират единна философия и подход. От ДАЗД се ангажираха да потърсят актуална информация по темата и да стимулират дискусия по отношение на професионалните стандарти за щадящо изслушване и разпит на деца, които различните участници и заинтересовани страни трябва да прилагат.
Във връзка с Плана за действие Обединение „Детство без насилие“ предложи следните мерки и дейности:
– Проучване, преглед и актуализиране на инструменти за улесняване разпознаването и сигнализирането за насилие над деца;
– популяризиране на актуализираните инструменти сред учители, възпитатели,
психолози, педагогически съветници, социални работници, полицаи, лекари и др.;
– разработване на насоки за работа с деца с предизвикателно поведение;
– превод и популяризиране на 7те стратегии на СЗО за превенция и намаляване злоупотребата с деца сред отговорните институции и други заинтересовани страни;
– разработване и популяризиране на различни материали като част от целенасочена кампания за подобряване на разбирането за насилието и промяна на отношението към него на родители, ученици и специалисти, работещи с деца.
В допълнение, гражданските организации „Бащи за отговорно родителство“, „Лумос“ и фондация „Асист – помагащи технологии“ предложиха допълване на Плана с дейности, които да посрещнат нуждите на децата, които са въвлечени в родителски конфликти и отчуждение; децата с увреждания и нуждата от помагащи технологии за да се гарантират правата им и тяхното ефективно участие в различни производства и необходимостта от политики за закрила за всички училища, детски градини и детски отделения към болниците.
Обединение „Детство без насилие“ е създадено в началото на 2018 г. с цел установяване на нулева толерантност към насилието над деца във всичките му форми и проявления в българското общество. Целта на Обединението е да се превърне в широко разпознаваема платформа, включваща възможно най-много организации, институции и личности в координирани действия за превенция и елиминиране на насилието над децата.
Снимка: freeimages.com