В свое писмо до Агенцията за социално подпомогане, Министерство на труда и социалната политика, Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция за закрила на детето членовете на Обединение “Детство без насилие” изразяват своята позици във връзка със случая на ромското дете от Самоков, затрупано с камън и и боклуци, чиято снимка беше разпространена в социалните мрежи.
Като експерти, организации и мрежи, работещи от дълги години по темата за насилието и защита правата на децата, членовете на Обединение “Детство без насили” считат, че всяка форма на насилие е недопустима и не трябва да бъде толерирана. Обединението поздравява служителите от РУ – Самоков към Министерство на вътрешните работи за бързата реакция и сезирането на отдела „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – Самоков и районната прокуратура.
Организациите настояват за обратна връзка от проучването и оценката на сигнала от страна на Агенцията за социално подпомагане и дали е свикан Координационният механизъм за взаимодействие при случаи на деца, жертви или в риск от насилие в гр. Самоков с участието на представители на услуги за деца, които могат да окажат подкрепа на детето и семейството.
Притесненията са свързани с факта, че въпреки наблюденията от практиката и обратната връзка на експертите и работата на терен на организациите – членове на Обединението, се наблюдава намаление на подадените сигнали и отворените случаи по тях от Отделите за закрила на детето за 2017 г. спрямо предходни години. В сравнение с 2015 г. и 2016 г., когато подадените сигнали са приблизително 3700 и 3200, а отворените по тях случаи са съответно 957 за 2015 г. и 681 за 2016 г., то сигналите за 2017 г. са 1282, от които са открити 382 случая . За сравнение, през 2007 г. , са идентифицирани близо 4693 случая на насилие над деца, като от тях 3929 са били регистрирани.
От “Детство без насилие” искат среща и с г-жа Румяна Петкова, изпълнителен директор на Агенция за социално подпомогане, на която да бъдат обсъдени проблемите, идентифицирани с данните за насилие над деца в България и нуждата от предприемане на конкретни действия за приоритизиране на темата за превенция на насилието, законово регламентиране на координационния механизъм за взаимодействие при случаи на деца, жертви или в риск от насилие и подобряване на информационната система за следене и реакция при случаи на насилие.
Организациите подчертават, че децата учат от това, което виждат около себе си и в този контекст, не е учудващо, че случаите на насилие към и между деца са всекидневие. За част от тях се подават сигнали, някои стават популярни в общественото пространство, но по-голямата част остават недокладвани, а жертвите – без никаква подкрепа. Освен на липсата на политическа воля за решаване на проблемите, ставаме свидетели и на безотговорно и пораждащо омраза говорене, включително от страна на представители на политически партии. В среда, в която разделението на обществото и демонстриране на отношение на унижение към нуждаещите не само се разпространяват, но и толерират, децата са първите потърпевши.
В тази връзка, Обединението апелира към всички отговорни институции за приоритизиране на разработването на нов национален план за действие към Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца като се направи оценка на изпълнението на програмата към края на 2018 г. и готовността на страната ни за всеобхватна и цялостна програма за предотвратяване на насилието над деца в съответствие със Седемте стратегии за прекратяване на насилието над деца на СЗО, УНИЦЕФ и други международни организации.