Учени доказаха, че замърсяването оказва негативно влияние върху паметта на децата. Отдавна е известно, че мръсният въздух в класната стая е особено вреден. Сега учените изследват въздействието на въздуха, който децата дишат на път за училище. Резултатите от проучването са публикуване в списание Environmental pollution.
Екип испански учени от Института за световно здраве ISGlobal в Барселона изследва негативното въздействие на фините частици, които се отделят във въздуха от газовете на колите, върху умствените способности и развитието на децата. Изводите, които правят, са възоснова на анализ на данните от 1200 деца на възраст 7-10 години от 39 училища в Барселона. Те засичали нивото на замърсяване на въздуха по маршрута им до училище. И същевременно оценявали способността на учениците да концентрират вниманието си и паметта по време на работа. Оценките били правени неколкократно през 12-те месеца на проучването. Тестовете им били съпоставени с нивото на замърсяване. Така учените стигнали до заключение, че излагането на фините частици от замърсяване на въздуха забавят работата на мозъка и затрудняват паметта.
„Резултатите от токсикологичните тестове сочат, че дори краткото излагане на въздух с високо замърсяване има негативен ефект върху здравето“, обяснява Мар Алварес Педрерол, изследовател от ISGlobal, цитиран от Timesnews. Въздухът в големите градове съдържа коктейл от отрови – твърди частици, прах, сажди, дим. Частиците азотен двуокис с диаметър под 10 микрона увреждат белия дроб. Установено е, че ако концентрацията им се увеличи само с 5-10 микрограма в един кубичен метър въздух, опасността от астма се увеличава 20 пъти. Заедно с твърдите частици, във въздуха има серен двуокис, азотни съединения и бензинови изпарения. Особено опасен е въглеродният окис, който се освобождава при непълното изгаряне на горивото от автомобилите. Той остава във въздуха около месец, след което се окислява до въглероден двуокис и вече е относително безопасен. Той понижава способността на кръвта да пренася кислород. Страда сърцето и най- вече мозъкът. И това е известно отдавна.
Въпросът, който сега учените си задават, е дали мръсният въздух вреди само на тези, които ходят пеша, докато тези, в превозни средства и коли, са защитени. И отговарят:“Категорично не!“ „Тези, които ходят до училище са по-силно изложени на замърсяванията на въздуха, но това не значи, че онези, които са с кола или обществен транспорт са защитени. Те също се изложени на силно замърсяване“ , обясняват учените.
Изходът е да се ограничи автомобилният трафик в градовете. И решението е за всички нас – да се ограничи използването на леки коли, да се направят маршрути, които не минават през оживени улици, натоварени с трафик, поне докато детето се придвижва от дома да училището.
Източник: noviteroditeli.bg
Снимка: photl.com