От 400 на 450 лв. може да скочи прагът за получаване на семейните помощи за деца. Това се разбра от думите на социалния министър Бисер Петков по време на заседание на парламентарната социална комисия. Пред депутатите министърът на труда съобщи, че в рамките на бюджетната процедура ще се търсят възможности подоходният критерий за семейните помощи за деца да бъде завишен. Според него това е необходимо, защото границата за достъп по помощи трябва да се съобрази с планираното увеличение на минималната работна заплата – от 460 на 510 лева от 1 януари 2018 г.
В момента доходният критерий е 400 лева, а според социалното ведомство увеличението трябва да е с размера на увеличението на минималната работна заплата. Това означава скок на прага с 50 лв. – от 400 на 450 лв. Идеята на исканото нарастване е да не се допуска отпадане на работещи семейства с по-ниски възнаграждения от обхвата на семейните помощи за деца, посочи министър Петков. По думите му ще се търсят възможности за увеличение и на самите семейни помощи за деца. Самите те са най-различни видове – еднократна помощ при бременност (150 лв.) и при раждане (250 лв. за първо дете и 600 лв. за второ), месечни помощи за деца до навършване на средно образование (37 лв. за семейства с едно дете, 85 лв. – с две деца) и т.н.
Министерството на труда и социалната политика предлага да се намали броят на документите, които службите изискват от родителите, за да отпускат еднократните и месечните социални помощи за деца, предаде БНР. Публикуваните за обсъждане предложения предвиждат в бъдеще от родителите да не се иска да предоставят на хартия акта за раждане на детето, когато кандидатстват за всички видове еднократни помощи, описани в закона, включително и тези за раждане. Същото ще важи и за отпусканите месечни помощи за деца от бедните семейства и от семействата, където се отглежда дете с увреждане. Така ще бъдат улеснени семействата на близо 700 хиляди деца. Ще отпадне също необходимостта родителите да предоставят и копия на съдебни решения за развод. Социалните служби няма да изискват удостоверения за семейно положение, когато многодетните майки кандидатстват за безплатни пътувания. Дирекциите “Социално подпомагане” ще извършват по служебен път справките от националната база данни на населението и други регистри. Очаква се до средата на октомври правителството да одобри измененията.
Източници: chernomore.bg, news.data.bg
Снимка: freeimages.com