На 19 март, 2018 г., в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ официално се откри новата учебна година за здравните медиатори от цялата страна. У нас мрежата на здравните медиатори продължава да се увеличава, като за 2018 г. ще работят 230 медиатори в 117 общини, а сега още 34 човека стартират обучение по тази професия, което се организира за 7 поредна година от Национална мрежа на здравните медиатори. Обучението се провежда от преподаватели от Факултета по обществено здраве към Медицинския университет в София, от медицински специалисти и екипа на Националната мрежа на здравните медиатори (НМЗМ).
Новообучените здравни медиатори ще работят и по експертния проект „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“, стартирал през 2010 г. и разширил се с още пет европейски държави – България, Румъния, Словакия, Унгария и Сърбия. Целта на проекта е да създаде устойчива мрежа от здравни медиатори в посочените държави, които да допринесат за профилактика и ограничаване на инфекциозните и полово предаваните болести, намаляване на детската смъртност сред уязвимите общности. Допълнително, в рамките на този проект, има възможности и за обмяна на опит и знания, споделяне на добри практики за подобряване на достъпа до здравни грижи и за осигуряване на устойчивост на медиаторските програми.
И през тази година новите попълнения сред здравните медиатори са избрани чрез конкурс, проведен в съответната община. основни критерии за избора им са да бъдат със завършено средно образование, да принадлежат към общността, в която ще работят, да познават добре проблемите на общността и да са съпричастни към тях, да владеят езика на общността. Новите здравни медиатори ще работят в общините Сандански, Петрич, Варна, Велико Търново, Елена, Златарица, Хайредин, Кюстендил, Луковит, Радомир, Искър, Карлово, Пловдив, Завет, Нова Загора, София-град, Ботевград, Мъглиж, Раднево, Попово, Димитровград, Свиленград, Никола Козлево, Върбица, Тунджа, Болярово, Кърджали и Монтана.
В рамките на обучителната програма, здравните медиатори ще имат възможността да се запознаят с нормативната база и системата на здравни услуги, правата и задълженията на пациентите, както и ще получат информация относно основни заболявания. Фокус в обучението е поставен и върху ваксинопредотвратимите заболявания, майчиното и детско здраве, семейно планиране, работа на терен.
Официалните лица отправиха поздравления към бъдещите здравни медиатори, подчертаха изключително важната роля на здравните медиатори и мисията им в помощ и подкрепа на най-уязвимите групи в страната, гаранциите в тяхно лице за устойчивостта на професията, примерът, който дава страната ни чрез развитието на мрежата и резултатите, които постигат здравните медиатори.
От своя страна представителят на Национална мрежа за децата също подчерта важността и ролята на здравните медиатори в справянето с проблемите в страната, като посочи за пример детската смъртност, която в последните години бележи тенденция към намаляване (за 2016 г. коефициентът на детска смъртност е 6.5‰), но продължава да е с високи нива спрямо средните в Европейския съюз (3,6‰). Друг цитиран пример е и предвиденият от законодателството 1 безплатен преглед за здравно-неосигурените бременни жени, като в същото време Световната здравна организация препоръчва 8 контакта по време на бременността със здравен специалист.
Развитието на професията Здравен медиатор се проследява и чрез конкретен ангажимент в доклад Бележник: какъв е средният успех на държавата в грижата за децата, който Национална мрежа за децата разработва за седма поредна година.
В последните месеци Националната мрежа на здравните медиатори получи две международни отличия – в категория „Най-ценно сътрудничество“ за партньорството и съвместните усилия с GSK в рамките на проекта „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“ на престижните европейски награди Eye For Pharma, и второ място в Европейската здравна награда 2017 – „Насърчаване на имунизациите“, с основна цел отличаване на неправителствени организации, допринесли чрес инициативите си за подобряване на общественото здраве и имат потенциала да бъдат пренесени и в други държави.
Снимка: freeimages.com