Национална мрежа за децата като обединение от 144 организации, работещи с и за деца и семейства в цяла България, изразява своето силно безпокойство от продължаващата тенденция на протести, дискриминация и използване на език на омразата срещу търсещите убежище и преминаващи през страната ни мигранти и бежанци, и най-вече към непридружените деца, чиито брой в момента по официални данни е 425.
Последният случай с две деца на 16 и 17 години от Афганистан, който бяха настанени в дом за деца, лишени от родителски грижи в с. Широка Лъка, за пореден път показва, че институциите отказват да поемат отговорност към гарантирането на правата на непридружените деца бежанци. „Вече повече от две години не е финализиран и приет Координационен механизъм за взаимодействие между органите по закрила на детето на национално и местно ниво за работа по случаи на деца чужденци, търсещи или получили международна закрила“, се казва в годишния доклад на Национална мрежа за децата за 2016 г. “Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижите й за децата“.
Двете деца са били преместени от бежанския център „Военна рампа“ в София от Дирекция „Социално подпомагане“ без предварителна информация и подготовка както от страна на местната власт, така и за работещите в центъра специалисти и на местната общност. Не е ясно по какъв начин преместването е изяснено и представено на самите деца. В резултат, само ден по-късно, цялото село се вдигна на бунт срещу настаняването на двете момчета, а в медиите се даде глас на крайни изказвания и страхове. Това доведе единствено до нагнетяване на напрежението без да бъдат посочени рационални и конструктивни стъпки за разрешаването на ситуацията.
Обезпокоени сме от факта, че правата на тези две деца, както и на останалите непридружени деца-бежанци, са системно нарушавани и институциите си прехвърлят топката без да вземат конкретни мерки за оцеляването, нормалния живот и развитие на тази деца. Те нямат достъп до медицински грижи и образование, правна помощ и закрила, а сигурността им е поставена под въпрос. Мерките и дейностите към непридружените деца бежанци са прехвърлени изцяло към общините, които многократно алармират, че нямат ресурсите и компетентността да се грижат за закрилата и да действат в най-добрия интерес на децата, което е заложено във всички правни документи и най-вече в Конвенцията на ООН за правата на детето, ратифицирана от България през 1992 г.
Ние от Национална мрежа за децата алармираме от 2014 г. за това и настояваме да се предприемат спешни мерки, включващи както предоставянето на специални услуги, които да са подготвени да поемат и подкрепят децата-бежанци, и особено непридружените деца, така и изработването на стратегия и план за действие, които да целят намирането на дългосрочно решение на проблема чрез координирани действия между институциите и индивидуална оценка на нуждите на всяко дете.
Също така, бихме искали да отправим апел към всички отговорни институции, държавни и местни власти за предприемане на действия за спиране на продължаващата ескалация на напрежението. Призоваваме медиите също да поемат своята роля и отговорност като гарантират обективното отразяване на фактите без да насаждат страхове и да провокират омраза.
Вижте текста на отворено писмо на Национална мрежа за децата “На какво учим децата?“, което разпространихме в края на миналата година по повод серията от протести срещу интеграцията на бежанците
Снимка: pixabay