Неблагоприятни преживявания в детството се отразяват върху поведението на човека в зряла възраст и водят до отключване на редица болести като карциноми, психични разстройства, сърдечносъдови заболявания и др. Резултатът от тях е лоши здравни резултати и дори ранна смърт. Това отбелязаха специалисти от Националния център по обществено здраве и анализи на пресконференция.
Двугодишно изследване на Центъра за преживяванията до 18-годишна възраст, проведено сред 600 студенти на средна възраст 24,5 години, потвърждава този проблем, стана ясно от думите на д-р Румяна Динолова, главен експерт в отдел „Психично здраве“ на НЦОЗА.
Пряко на поведението и здравето в зряла възраст се отразяват физическото, емоционалното и сексуалното насилие. Косвено влияние пък оказва животът на детето в дисфункционална семейна среда – с един или без родители, при смърт на родител, при съжителство с член на семейството, който употребява алкохол, такъв с психични отклонения или такъв, който е бил в затвора. „Това се отразява в развитието на детето, като променя неговите социални, емоционални и когнитивни възприятия. Води до високорисково поведение като употреба на алкохол, ранно тютюнопушене, употреба на наркотици, ранен сексуален живот и т.н.“, коментира д-р Динолова, като подчерта, че това рисково поведение може да доведе дори до ранна смърт.
Проблемите са на ниво индивид, на ниво семейство, на ниво общност и общество. „Българското общество не е защитено на нито едно ниво“, отбеляза експертът.
Почти 1/4 от участвалите в проучването на НЦОЗА са деца на разведени родители, 10,5% от анкетираните пък са с починал родител. От всички 600 студенти свидетели на често вербално домашно насилие са 33,7%, а на физическо – 10,2%. Свидетели на физическо насилие със сериозно нараняване пък са били 3,5% от анкетираните.
44,6% от тях са съобщили, че никога не са се чувствали разбрани, 28% са били физически насилвани, 11% – сексуално, а 9,3% са с пренебрегвани физически потребности.
Според други от данните обект на тормоз от връстници са били 27,3% от анкетираните студенти, в училищни сбивания са участвали 24,9%. 26,7% от тях пък са били свидетели на пребиване на улицата.
Подобни проблеми водят до вредна употреба на алкохол, разпространение на тютюнопушене, затлъстяване, както и рисково сексуално поведение. „Например 44,3% от изследваните пушат, а повече от половината живеят в семейства, в които се пуши. 4,1% пият всеки ден. 11% започват сексуалния си живот между 12 и 15 години, повече от 20% до 24-ата си година имат над 5 сексуални партньори. Близо 40% не използват или рядко използват предпазни средства“, отчете д-р Динолова.
Основен акцент на изследването е дали има конкретна връзка между различните видове насилие и пренебрегване и това дали човек ще пуши, пие или ще се държи рисково сексуално. „Откриваме, че физическото насилие увеличава почти 3,6 пъти риска от това да пушат в зрелия си живот. 3,7 пъти са по-рискови физически насилваните да започнат рано сексуален живот и да имат много сексуални партньори. Емоционално насилие – близо 2 пъти риск от злоупотреба с алкохол, риск от ранен сексуален живот с множество партньори“, посочи още експертът.
Данните кореспондират и с резултатите от световни проучвания, стана ясно още на пресконференцията. Така например 70% от случаите на ранна смърт сред хората в зряла възраст според СЗО се дължат на поведение, формирано във възрастта между 9 и 19 години.
Превенцията на всичко това е адекватно поднесена информация, здравно образование, както и здравни услуги, подходящи за младите хора – така че младият човек да отиде в един кабинет и вместо критика до получи помощ, отбеляза психологът Анина Чилева.
Източник: zdrave.net
Снимка: freeiages.com