На 11 май се проведе среща със заинтересовани страни на местно ниво за обсъждане на политиките и практиките в сферата на здравеопазването и правосъдието за деца на територията на област Враца. Срещата беше по инициатива на СНЦ “Нов път”, Хайредин и СНЦ „Дом на науката и техниката“, които бяха и домакини на срещата.
По време на събитието присъстваха Петя Долапчиева, зам.-кмет в Община Враца, Малина Николова, областен управител на област Враца, която след срещата встъпи в длъжност. Участваха още съдии от Районен и Окръжен съд Враца, експерти от Детска педагогическа стая и МКБППМН, директори на ЦНСТ, експерт Здравеопазване в Община Враца, както и лекар от Диспансера по белодробни болести. Също така присъстваха и представители на организации, членове на Национална мрежа за децата от Северозападен регион.
Във всяка една от двете области, експертите представиха актуални статистически данни, както и добри практики, които имат, като представителите на съда подчертаха, че статистика за деца, участници и жертви на престъпления се води от много скоро – едва от края на миналата година. Представителите на съда споделиха, че организират “Ден на отворените врати” в Окръжен съд. Съдиите се включват в различни обучения, свързани с темата за детско правосъдие и провеждат симулирани процеси в училище с младежи от 12-ти клас. От ДПС споделиха, че имат успех в намаляване броя на извършителите, но в същото време броят на случаите на извършени престъпления се увеличава, което е показател, че едни и същи лица извършват много на брой престъпления. Споделиха също, че използването на пробацията като метод за наказание дава добри резултати.
Диляна Славкова, програмен координатор „Правосъдие“ в Национална мрежа за децата, разказа за застъпническите усилия на организацията в областта. Тя представи също така и Центъра за права на децата, който предстои да бъде открит в града и който се развива от ФИЦЕ – България, като подчерта, че социалната услуга цели да подпомогне работата на местните институции в подкрепата за децата в конфликт със закона и в усилията по превенция.
Втората част на дискусията беше посветена на област „Здравеопазване“. Специалистите споделиха, че в практиката си се сблъскват с липсата на специалисти по детско здраве и психиатрия, като в област Враца техният брой е повече от оскъден. Бяха отправни препоръки към лекарските екипи да проявяват старание и разбиране, като обръщат повече внимание на децата и те да са приоритет за тях. Препоръка към държавата от страна на медицинските работници е осигуряването на повече скринингови програми за превенция и профилактика на болести. Всички участниците в срещата заявиха ясно, че ранната превенция, помощта и подкрепата са ключ към успешната интервенция.
Г – жа Малинка Николова, областен управител, сподели, че в момента е наличен дефицит на внимание към децата и отправи предложение да се организира среща на регионално ниво с всички заинтересовани страни преди областната стратегия да бъде пусната за изпълнение. По този начин институциите, местната власт и гражданският сектор ще имат възможност да споделят дейностите и практиките си във всяка от областите с акцент висшия интерес на детето.