На 10 май в Литературен клуб „Перото“ експертите от La Conference SARL и Общността за помирително правосъдие представиха първото българско издание на „Малка книга за възстановителното правосъдие“ от Хауърд Зер.
Книгата беше представена от Елена Евстатиева, Изпълнителен директор на La Conference SARL и член на УС на Пи Еф България – Общност за помирително правосъдие, както и от професор Добринка Чанкова, която има дългогодишен изследователски опит по темата.
Професор Чанкова развенча някои митове за възстановителното правосъдие, като например разбирането, че то замества наказанието. Районният прокурор на град Разлог, г-жа Ружена Кондева, се включи дистанционно в срещата като даде примери как възстановителното правосъдие би могло да работи добре в контекста на българското законодателство. Тя подчерта, че макар и някои специалисти да успяват да прилагат частично този модел, са необходими законодателни промени, които да уредят по-широката му употреба.
Диляна Славкова от Национална мрежа за децата попита дали възстановителното правосъдие би могло да се прилага и при по-сложни случаи, а не само при дребни провинения и в контекста на правосъдието за деца. Професор Чанкова отговори, че прилагането на моделите е процес и колкото повече опит се събира, в толкова повече случаи може да бъде прилагано то. Тя познава случаи, при които възстановителното правосъдие е помогнало на жертвите и останалите участници при тежки престъпления като убийства и сексуално насилие. Тя добави, че възстановителното правосъдие може да помага на цели общности, когато става дума за престъпения срещу човечеството. Добър пример в този контекст е ролята му след апартейда в Южна Африка.
Хауърд Зер, наричан «дядото» на възстановителното правосъдие, е известен в цял свят със своята пионерска практика и принос в развитието на иновативното движение за възстановяване на справедливостта. Възстановителното правосъдие е световно движение с нарастващо влияние, което помага на жертвите и общностите да се лекуват, като същевременно извършващите престъпления поемат отговорност за действията си.
То не е „омекотяване“ на наказанието или проява на доброта от философска гледна точка. То е конкретно усилие за възстановяване на справедливостта и изцеление на всички, които са засегнати от престъпният акт. Поставя акцент върху конкретните нужди на всички участващи в престъплението. То търси отговори на това какво трябва да направим, за да поправим стореното, Какво изисква справедливостта?
В преработеното и допълнено издание на своя бестселър „Малка книга за възстановителното правосъдие“, Хауърд Зер предлага приложими принципи и практики за осъществяването на един възстановителен процес. Изследва първо как възстановителното правосъдие се различава от наказателното правосъдие и без да се увлича от дълги теоретични съждения, представя по един човешки начин практиките на възстановителното правосъдие.
„Малка книга за възстановителното правосъдие. Преработена и допълнена“ е подходяща както за академичните семинари и лекционни курсове, за конференции и обучения, така и за всеки, който се интересува от това влиятелно ново разбиране за правосъдието и доближаването му до нуждите и въпросите, от които се интересуват въвлечените в едно престъпление страни.