На 19 май 2017 г. в гр. Разград се състоя експертно обсъждане на проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица. Срещата бе организирана от Министерството на правосъдието по проект „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие“, подкрепен от Българо-швейцарска програма за сътрудничество. В дискусията участваха съдии, прокурори, инспектори „Детска педагогическа стая“, УНИЦЕФ-България и Национална мрежа за децата.
В началото на събитието приветствия поднесоха Лазар Мирчев, административен ръководител-председател на Окръжен съд – Разград и Ванухи Аракелян, административен ръководител-председател на Апелативен съд – Варна. И двамата поставиха акцент върху стремежа за зачитане на най-добрия интерес на детето. След встъпителните им думи Кремена Чобанова от УНИЦЕФ-България представи проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица като сподели, че в момента проектът е предоставен на Съвета на Европа за становище, за да се установи доколко е в съответствие с международните стандарти. След краткото представяне, дискусията беше отворена за бележки по законопроекта, във връзка с текстове които, според участниците, се нуждаят от допълнителна яснота и преформулиране.
Иваничка Славкова, зам.-председател на Окръжен съд – Варна представи коментари по проекта относно процедури в производството пред съд по налагане на възпитателни мерки по гл. ІV от Проекта. Бяха констатирани и някои непълноти, както и бяха направени предложения за промени. В уводните си думи Иваничка Славкова отбеляза колко важно е зачитането на мнението на децата, като цитира текстове от област „Правосъдие“ от „Бележник 2017: Как децата, родителите и професионалистите оценяват държавата?“ на Национална мрежа за децата. Също така тя изказа притеснението, че проектът на Закон крие риск от създаване на вакуум във връзка с работата с деца под 14 годишна възраст, които са наказателно неотговорни. След нея, Даниела Машева от Върховна касационна прокуратура представи позициите на институцията, като наблегна върху новите отговорности на прокурорите във връзка с отклоняването от наказателно производство. От своя страна Яна Панева, съдия в Окръжен съд – Варна, коментира процедурите в производството пред съд по изпълнение, спиране и отлагане на наложени възпитателни мерки по гл. V от Проекта, а Силвия Обрешкова, зам.-председател на Районен съд Варна представи някои генерални коментари по проекта.
Втората част от срещата бе посветена на обща дискусия, в която инспекторите Детска педагогическа стая изразиха някои от притесненията си във връзка със Закона, а именно липсата на достатъчно голям акцент върху работата със семействата и родителите на децата в конфликт със закона и невъзможността на някои отдели „Закрила на детето“ за предоставят подкрепа за тази група деца. Обсъдиха се казуси от практиката, като дублирането на възпитателни мерки и новите роли и отговорности на съдиите. Една от предложените в проекта отговорности за съда е посещения на децата в предвидените Центрове за възпитателен надзор на всеки три месеца, като тази новост предизвика противоречиви реакции сред присъстващите магистрати.
В края на срещата Велислава Делчева, ръководител на проект „Укрепване на правния и институционален капацитет на съдебната система в областта на младежкото правосъдие“, обяви че трябва да бъдат направени усилия проектът на Законът да бъде обсъден с възможно най-голям брой заинтересовани страни, за да може текстът да се усъвършенства и да получи по-голяма подкрепа от страна на различните професионалисти, работещи в системата за детско правосъдие.