На 31 януари в София се проведе конференцията „Дете-центриран мониторинг – отговорът на България за качеството в системата на грижи за децата“, организирана от Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет.
Целта на конференцията бе да се чуят и обсъдят гледните точки на различни институции и експерти от България и ЕС за качеството на процеса на деинституционализация на децата. Според Ноу-хау центъра успешното справяне с предизвикателствата на промяната изисква въвеждане практиката на анализ и оценка на въздействието, практиката на учене от опита и развиване на умения за критичност и рефлексия върху опита. В отговор на тези предизвикателства през последните две години Центърът разработи система от индикатори и провеждане на мониторинг на качеството – дете-центриран мониторинг. С други думи, дете-центрираният мониторинг е иновативна идея, която Ноу-хау центърът в партньорство с АСП, развива и апробира в три области на страната и която се използва, за да се подкрепи и оцени ефекта на ДИ върху децата и семействата.
Конференцията бе открита от д-р Галина Маркова, директор на Центъра, а приветствия поднесоха проф. Пламен Бочков, ректор на НБУ, Мая Манолова, Омбудсман на Р България, Мария Габриел, евродепутат, доц. д-р Гинка Чавдарова от Националното сдружение на общините на Република България, Таня Ковачева от Фондация „Оук“, д-р Михаил Околийски от Световната здравна организация и Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители.
В конференцията взеха още участие представители от Агенцията за социално подпомагане, Министерството на труда и социалната политика, Европейската комисия, институцията на Омбудсмана, както и Националното сдружение на общините на Република България. По време на срещата участниците бяха единодушни, че социалните работници от отделите „Закрила на детето“ имат нужда от подкрепа, за да се справят с работните си задължения по подобаващ начин. Агенцията за социално подпомагане съобщи, че от началото на процеса на деинституционализация много деца са изведени от институциите, като показа актуални данни за броя на деца в институционална грижа. Към 31 декември 2016 г. те са 1095, а децата отглеждани в резидентна грижа са 3351.
Според методологията и принципите на прилагане на мониторинга, в хода и в резултат от мониторинга се определят сферите с високо качество на изпълнение, сферите с ниско качество на изпълнение, в които има потребност от промяна, така че грижата за детето да допринася за неговото оптимално развитие. Мониторинговият процес е консултативен и цели развитие на системата. Количествените данни, които той събира, с комбинират с провеждане на интервюта и фокус групи.
Конференцията завърши с представяне на опита на СНЦ „Еквилибриум“ от Галина Бисет, основател на Сдружението, която предостави резултати от работата по метода с деца от Русе. Тя разказа за ролевите упражнения с деца и родители и интерактивните начини за детско участие, които са приложили, за да се минимизира бюрократичният товар при прилагане на иновативните подходи, както и за удовлетворението на потребителите от методите. Презентацията наблегна и върху необходимостта за работа и промяна в общността, тъй като без подкрепа от нейна страна, усилията за подкрепа на децата и семействата в риск са безсмислени в дългосрочен план.
Снимка: flickr.com