На 14 март 2018 г. в Министерството на правосъдието се проведе редовно заседание на Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Първа точка от дневния ред беше посветена на обсъждане на цялостна предварителна оценка на въздействието на проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица (ЗОНПНВМНЛ).
Членовете на Съвета дадоха висока оценка на изготвения от Министерството на правосъдието анализ на постъпилите предложения и бележки по текстовете от консултационния документ на проекта на ЗОНПНВМНЛ, постъпили в хода на общественото му обсъждане. Участниците приеха за сведение изготвената предварителна оценка на въздействието на проектозакона, произхождаща от решение на Съвета от края на миналата година.
Зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов представи резултатите от общественото обсъждане на консултационния документ, който бе публикуван на портала в началото на месец януари. В около 65 процента (около 55 броя) от получените становища се застъпва позиция за включване на малолетните лица в обхвата на законопроекта. Останалите 35 процента (около 29 броя) са против включването им, като настояват по отношение на тях да се прилагат мерките по Закона за закрила на детето. По отношение на въпроса към кой орган да бъде новата структура – Националната служба за възпитателна подкрепа – в около 60 процента (около 51 броя) от получените становища е застъпено мнение, че новата структура следва да остане към Министерски съвет, а 40 процента (около 34 броя) смятат, че трябва да е към министъра на правосъдието. По въпроса кои органи да налагат възпитателни мерки в 50 процента (около 40 броя) от получените становища се поддържа тезата мерките да бъдат налагани от специализиран състав на районен съд, а в останалите 50 процента (около 40 броя) това становище не се подкрепя с аргумента, че е в противоречие с чл. 40, ал. 3, „б“ от Конвенцията на ООН за защита на детето.
След обявяването на тези резултати, министър Цачева изрази разочарованието си, че не са били получени категорични отговори на зададените въпроси. Тя заяви, че е най-добре законопроектът да се върне обратно в работна група, която в спешен порядък да изчисти въпросите, които не са намерили отговор до момента.
Национална мрежа за децата обяви, че подкрепя препоръките на доклада към предварителната оценка на въздействието. Организацията изрази съжаление, че в изготвянето на доклада не са взели участие представители на МТСП и на Министерството на финансите, което би могло да повлияе върху по-нататъшния път на проекта. В тази връзка, ако се сформира нова работна група, то е необходимо тя да въвлече представители от двете ведомства.
Диана Ковачева, заместник омбудсман, одобри изработения доклад към предварителната оценка на въздействието. Тя помоли представител на институцията на Омбудсмана да бъде включен в работната група, която се планира да започне работа в спешен порядък. Министър Цачева разпореди представител на институцията да бъде привлечен към работата на групата.
Като отчита необходимостта от нова законодателна уредба МП като съорганизатор с г-н Емил Радев, член на Европейския парламент, организира на 20 април т.г. международна конференция. На нея ще бъдат поканени водещи специалисти в областта на детското правосъдие, за да се чуе как се прилага то в отделните държави в общността. Председателстващият съвета министър Цецка Цачева изрази увереност, че до тогава ще се постигне повече категоричност по темата.
Национална мрежа за децата се застъпва от години за реформа в системата а детско правосъдие и за отмяна на морално остарелия Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. За съжаление, през годините усилията на отговорните институции не водят до конкретен резултат за децата в конфликт със закона и онези с под минималната възраст за наказателна отговорност, тъй като те продължават да бъдат наказвани несъразмерно за действията си. Огромна част от тези деца се намират във висок риск и имат нужда от специализирана подкрепа, която изисква мултидисциплинарна работа. Национална мрежа за децата за пореден път изразява съжалението си, че липсва политическа воля дългоочакваната реформа да бъде осъществена и възприета от всички отговорни ведомства. Към момента тази стъпка бе подменена с решение за сформиране на поредна работна група по темата.
Снимка: stockvault.net