На 18 септември Институтът по социални дейности и практики организира експертна среща за обсъждане на проект на план за действие за справяне с телесното наказание над деца. В срещата се включиха представители на институции като Агенцията за социално подпомагане, Министерството на образованието и науката, Омбудсманът на Република България, Държавната агенция за закрила на детето, както и неправителствени организации, ангажирани с работа по темата като Фондация „П.У.Л.С“, Асоциация Родители, Национална мрежа за децата, Анимус и др. Предстоят още срещи по въпроса, които ще помогнат за изграждането на споделено разбиране сред заинтересованите страни за необходимите стъпки, които трябва да бъдат предприети, за постигане на промяна.
По време на дискусията г-жа Ева Жечева от институцията на Омбудсмана, посочи че включването на дефиниция за телесно наказание в българското законодателство е важна стъпка в работата за елиминиране на феномена. Тя изтъкна и колко е важно сътрудничеството с медиите, като разказа за амбициите на националната коалиция срещу насилието и телесните наказания срещу деца, развита в партньорство между Институцията на Омбудсмана на Република България и Фондация “П.У.Л.С.”., която цели именно промени в законодателството ни по темата.
Експертната среща беше част от работата на Института по социални дейности и практики по проект „Ръцете горе”, изпълняван с финансовата подкрепа на Европейската комисия по програма „Права, равенство, гражданство”.
Проектът цели подобряване на сътрудничеството, планирането и капацитета на различните публични агенции да адресират ефективно телесното наказание над деца; насърчаване на приемането на практиките на позитивната дисциплина сред родители и настойници и повишаване на информираността в обществото за нуждата от елиминиране на телесното наказание над деца.
Към момента по проекта е изготвен анализ на националното законодателство, съдебната практика и основните стратегически и оперативни документи, както и литературата в областта на телесното наказание на деца. По този начин Институтът по социални дейности и практики успя да идентифицира пропуските в прилагането на националното законодателство за справяне проблема.