Национална мрежа за децата проведе своята Годишна среща 2017 – най-голямото събитие на Мрежата за годината, което събира на едно място представители на над 140-те организации членове на НМД. Идеята на срещата е различни хора на различни възрасти, идващи от различни места, да могат да се срещнат и да се учат едни от други; да планират своите бъдещи дейности в името на правата на децата и да прекарат незабравимо време заедно.
Тази година срещата бе особено специална за Мрежата, тъй като поканени за участие бяха много деца и млади хора от цялата страна. Ценен помощник в измислянето и подготвянето на това голямо събитие бяха именно младите хора от Младежка мрежа „Мегафон“, които бяха дейни участници през всички дни на Годишната среща.
Събитието съдържа няколко ключови теми и панели: работни срещи на регионалните съвети на Национална мрежа за децата; панел „Къща на децата“; срещи на тематичните работни групи „Образование“, „Правосъдие“, „Здраве“ и „Семейство“; изложение на интересни дейности, организации и практики, обучения за промяна на нагласите към децата и младите хора от ромската общност.
В рамките на Годишната среща се проведе и Общото събрание на Национална мрежа за децата, което освен, че включваше отчет за дейността и преглед на стратегическите приоритети на Межата, проведе и избори за нови членове на Управителния съвет и на Контролния съвет на Национална мрежа за децата. Радостни сме да съобщим, че новият състав на Управителният съвет е следният: Георги Аостолов, Фондация “Приложни изследвания и комуникации” – председател; Членове: Весела Банова, Сдружение “Дете и пространство”, Мариана Писарска, Сдружение “Деца и юноши”; Светла Пенева, Сдружение “Социален диалог 2001”, Любен Георгиев, Сдружение “Ре-акт”, Мария Гинева, Сдружение “Бъдеще за децата” – Казанлък и Иван Иванов, фондация “Агапедия – България”. Контролният съвет е в състав: Калоян Дамянов – председател и досегашен член на КС и членове: Любомира Велчева, Фондация “Междунардна награда на херцога на Единбург – България” и Диляна Гюрова, Фондация “Конкордия – България”.
По време на Общото събрание бяха приветствани като “добре дошли” две нови организации, които бяха приети за членове на Мрежата – детският център за изкуства Сдружение “Зографче България” и Сдружение “Феникс – Разград”. Заедно с тях актуалният брой на организациите членове на Мрежа за децата стана 142.
В първия ден се проведе групова мозъчна атака по метода „Световно кафене“, чрез която всички над 150 участници дадоха идеи и предложения за бъдещето на Къща на децата, която предстои Национална мрежа за децата да изгради в София. Къща на децата ще бъде място за обучения, игра, детско и младежко участие, споделяне на опит между деца и възрастни и общо пространство на всички организации членове на Мрежа за децата. Участниците в Световното кафене имаха възможност да участват в 6 групови дискусии и да предложат своите идеи за това как да изглежда и какво да предлага Къщата на децата, как да партнира с общността, бизнеса и останалите заинтересовани страни, как да предложи сигурна и приятелска съм децата среда и как да функционира като социално предприятие.
В тематичните работни групи бяха проведени задълбочени дискусии по ключови теми, които вълнуват професионалистите от организациите членове на Мрежата, работещи в съответните области. Темата на срещата на тематична работна група (ТРГ) “Правосъдие” беше посветена на мерките за преодоляване на насилието над деца. Участниците работиха заедно, за да изведат основните предизвикателства и възможните решения, които родителите, училищата, институциите и медиите срещат, когато имат случаи на насилие над деца.
Срещата на ТРГ “Образование” бе посветена на обсъждането на идеи и начини за създаване на по-подкрепяща среда, в която всеки ученик да се чувства добре и е по-успешен в ученето. Тази среда трябва да помага за справяне с агресията в училище, за включване на отритнатите деца и за ангажиране на всички страни и институции – родители, учители, деца и др.
В тематичната работна група “Семейство” фокусът на дискусията бе поставен върху идеи и предложения за новата Национална стратегия за детето и семейството и възможностите за партньорство на Национална мрежа за децата и организациите членове с институциите на национално и местно ниво.
Роботна група “Здраве” фокусира работата си върху обсъждане на идеята за изграждане на национална педиатрична болница “Дески здравен парк”, инициирана от Асоциация “Родители”, Българска педиатрична асоциация и Национална мрежа за децата. Участниците в срещата направиха мозъчна атака за това какво да предлага една нова и модерна детска педиатрична болница и събра препоръки, които ще бъдат отправени към инициативния комитет, заел се с реализирането на проекта и търсенето на подкрепа пред институциите.
В последните два дни се проведоха две паралелни обучения за промяна на нагласите към ромската общност. Единият модул включваше основно млади хора и си постави задачата да изследва как децата и младежите могат да помогнат и да участват в промяната на нагласите към ромите, а другият модул се опита да намери отговори на въпроса как организациите членове на Мрежа за децата могат да помогнат за промяната на нагласите. В младежкият панел бе представен и пиотен модел за изследване на нагласите, наречен “Търсачи на НЕ/Равенства”, който Национална межа за децата реализира съвместно с “УНИЦЕФ – България”.
Четирите дни на Годишна среща 2017, които събраха над 180 участника, бяха изпълнени с много приятни емоции, обмен на нови знания и идеи, споделени бяха много добри практики, създадени бяха много нови познанства и партньорства. Общото усещане, което и младите, и възрастните участници споделиха беше: “Вдъхновение”.
Снимка: Петър Вълчев