На 22 май 2018 г. Институтът по социални дейности и практики, съвместно с Държавната агенция за закрила на детето организира кръгла маса на тема „Мултидисциплинарен и междуведомствен подход при работа с деца жертви на насилие – възможности и предизвикателства”.
Целта на кръглата маса бе да инициира диалог за възможността за функционирането на междуведомствения и мултидисциплинарен модел за работа с деца, жертви на насилие „Барнахус” в България, включително разпит на дете жертва или свидетел на престъпление в специализирано помещение по специален протокол за целите на правосъдието.
Зам.-министърът на труда и социалната политика, Росица Димитрова, и председателят на ДАЗД, д-р Елеонора Лилова поздравиха проф. Нели Петрова – Димитрова, председател на УС на ИСДП, за дългогодишната работа за защита на деца, жертви на насилие или престъпление, като подчертаха, че застъпничеството за техните права е от ключово значение за тяхното по-нататъшно развитие.
Olof Asta Farestveit и Thornjorg Sveinsdottir, ръководители на първия “Барнахус“ в Исландия, изнесоха презентация за особеностите на детската къща на острова. В Исландия услугата работи от години, като е само една и се намира в Рейкявик, тъй като населението на страната е под 400 000 жители. Въпреки това професионалистите от услугата извършват интензивна мобилна работа, за да покрият и по-отдалечените кътчета от острова.
Сашка Велкова, държавен експерт в ДАЗД, представи току-що обработен анализ „Отчитане на резултатите от дейността на екипите по координационния механизъм за 2017 г.“ Според отчета, статистиката за броя на създадените екипи на местно ниво по Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция се различава в различните институции. За 2017 г. според МВР те са 264, според РДСП те са 271, а според областните администрации те са 239. Най-много сигнали за насилие по традиция са подадени от родители (26%). От органите на МВР са 22%, а от образователните институции идват 16% от сигналите. Според проучването на ДАЗД самите деца все още не са достатъчно активни, за да подават сигнали за насилие към тях и ведомството ще се опита да вземе мерки, за да повиши тяхната активност. Запазва се тенденцията физическото насилие да е най-разпространено, следвано от сексуалното насилие. Семейството продължава да е мястото където най-често се извършва насилие (52% от случаите, според Агенцията).
Проф. Нели Петрова – Димитрова също представи данни от изследване по отношение на координацията при работата с деца, жертви, дело на Института по социални дейности и практики. Той е базирано на работата на организацията по над 3000 случая през 2017 г. Според данните, преобладаващо е психическото насилие, а броят на случаите на насилие над деца, по които би трябвало да се е сформирал екип за междуинституционални взаимодействие, са повече от 600, тъй като данни от ВКП сочат че образуваните досъдебни производства при които пострадали са малолетни и непълнолетни лица са около 700.
Изказвания по време на събитието имаха още Даниела Машева от ВСС, Малена Филипова, прокурор във ВКП, инспектор Деляна Джукелова от МВР, ГДНП, сектор „Детска престъпност”, Любомир Крилчев от УНИЦЕФ – България и други.
Кръглата маса приключи с представяне на филма „Зона ЗаКрила“, услуга, която осигурява непрекъсната подкрепа и застъпничество за деца, жертви на насилие и техните семейства по време на целия процес на работа по техните случаи – от момента на получаване на сигнала за насилие и започване на разследването до приключване на процеса по възстановяване и връщане към ежедневния ритъм на живот на детето и неговото семейство. Услугата е подкрепена от УНИЦЕФ – България и се предоставя от ИСДП и Фондация „Асоциация Анимус“ в София, Шумен и Монтана.