На 17 януари Фондация „Партньори-България“ в партньорство с Държавна агенция за закрила на детето организираха заключително събитие по Проект „Ориентиран към детските права подход за превенция и справяне с тормоза между децата в специализираните институции“, финансиран по програма JUST/2014/ACTION GRANTS на Европейската комисия и изпълняван в Италия, Португалия и България.
Събитието бе открито от зам.-председателя на Държавната агенция за закрила на детето Валентин Димитров и от д-р Даниела Коларова, изпълнителен директор на „Партньори-България“. Екипът по проекта разказа за предизвикателствата, които са срещнали в работата си в четирите възпитателни-училища интернати, като те бяха свързани основно със системните проблеми в институциите, като липсата на достатъчно подкрепа към персонала, който работи там.
Даниела Коларова разказа и за системите за детско правосъдие в другите две държави, в които е работено по проекта – Италия и Португалия. И в двете страни местата за лишаване от свобода са под опеката на Министерството на правосъдието, като отделно от тях е създадена богата палитра от услуги за децата правонарушители, които се ползват в зависимост от индивидуалния им случай.
Психологът Людмил Стефанов разказа за ролята на семейната среда при интервенциите при работа с деца във ВУИ. Неговата теза насочи вниманието към острата необходимост от анализ на семейната ситуация на децата, настанени в интернатите, тъй като често те идват от проблемни семейства. По време на дискусията се потвърди проблемът, че в българските интернати работа със семействата на децата е невъзможна, тъй като те се намират на отдалечени места и в повечето случаи родителите не могат да си позволят финансово да пътуват до там.
По време на дискусията участниците коментираха работата по проекта и дадоха съвети как препоръките, свързани с българския контекст, да бъдат допълнени.
Проектът „Ориентиран към детските права подход за превенция и справяне с тормоза между децата в специализираните институции“ е насочен към повишаване нивото на разбиране на явлението тормоз, както от страна на работещите във Възпитателните училища-интернати, така и сред децата, настанени в тях, като им предоставя практически и надеждни инструменти за разпознаване и ефективно справяне със случаи на тормоз.
Основната цел на проекта е да намали инцидентите на тормоз и тяхното въздействие върху структурите, работещи в областта на правораздаване и изтърпяване на наказанията за малолетни и непълнолетни. Специфичната цел е да повиши способността на тези служби за превенция, идентифициране и справяне с тормоза.
Снимка: photl.com