На 26 юни 2018 г. по инициатива на Национална мрежа за децата, беше проведена съвместна среща с г-жа Красимира Чобанова, началник сектор „Детска престъпност“ при Главна дирекция „Национална полиция“ при Министерството на вътрешните работи (МВР), и целият екип на сектора.
Целта на срещата бе обсъждане на представените проблеми и препоръки в годишния мониторингов доклад на Национална мрежа за децата Бележник 2018: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата. От страна на Мрежата, освен представителите на Секретариата Диляна Славкова, Калоян Станев и Дани Колева, се включи и г-н Иван Иванов, член на УС на Национална мрежа за децата и изпълнителен директор на фондация „Агапедия – България“, която работи с деца и младежи в неравностойно положение.
По време на разговора Национална мрежа за децата наблегна върху две ключови теми: неслучващата се реформа в детското правосъдие по отношение на децата в конфликт със закона и децата под минималната възраст за носене на наказателна отговорност и разработването на Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция (Механизмът). Повдигнат беше и въпросът за синхронизиране на различните системи за събиране на данни по отношение на деца, пострадали от насилие.
По отношение на първата тема, Националната мрежа за децата отново изрази притеснението си, че въпреки отдавна готовия проект на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица, който следваше вече да е заменил остарелия и неработещ Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, реформа няма.
НМД отново повдигна ключовите принципи, на които трябва да почива реформата и изрази позицията си, че без тях, реална реформа няма да има.
От своя страна представителите на МВР изказаха принципната си подкрепа за реформа в областта на детското правосъдие, но изразиха силното си безпокойство от това да бъде приет нов закон, който да направи генерална промяна в мерките и отношението спрямо децата в конфликт със закона, без това да бъде подплатено с реформа и повишаване на капацитета на социалната грижа, а именно осигуряването на достатъчно на брой специализирани социални услуги за деца в конфликт със закона и повишаване на капацитета на отделите „Закрила на детето“.
Друго основно притеснение на експертите от МВР е припознаването на децата под минималната възраст за носене на наказателна отговорност единствено като деца в риск и необходимостта от уточняване на процедурите по гарантиране на правата на пострадалия, когато става въпрос за противоправно действие, извършено от малолетно дете.
Представителите на Национална мрежа за децата се съгласиха с експертите, че без намесата на социалната система, реформа в областта не би могла да се случи и в тази връзка насърчиха продължаването на диалога между двете министерства и заявиха готовността си да съдействат в процеса.
Що се отнася до приемането Координационния механизъм, НМД и служителите на МВР взаимно се съгласиха, че за да бъде работещ Механизмът, той трябва да бъде разписан и включен в съответните законови и подзаконови нормативни актове и спазването му да стане част от задълженията на различните специалисти работещи с деца, разписани в длъжностните им характеристики. И двете страни се обединиха около нуждата към Механизма да бъдат привлечени лекарите и учителите, които имат ключова роля при превенцията и вземането на мерки при установяване на насилие.
С цел подобряване на взаимодействието на инспекторите „Детска педагогическа стая“ и организациите-членове на Националната мрежа за децата, които са доставчици на специализирани услуги за деца, НМД пое ангажимента да изготви списък с услугите и техния капацитет, така че служителите по места да бъдат наясно с възможностите, които стоят пред тях по отношение на насочването на деца и техните семейства към съответните специалисти.
Представителите на МВР споделиха информационни материали, които могат да бъдат полезни в работата на организациите и специалистите, и които освен на хартиен вариант в офиса на НМД, са достъпни и на специалния сайт
Снимка: pixabay.com