На 9 и 10 февруари се състояха редовните срещи на тематичните работни групи „Образование“ и „Правосъдие“, в които взеха участие над 30 участници и представители на организации членове на Национална мрежа за децата, които са ангажирани с конкретните области на работа.
Срещата с проведе в Пловдив, където неправителствените организации имаха възможността да обсъдят предизвикателствата в своята работа, добри практики и различни възможности за обмяна на опит и сътрудничество, общи застъпнически цели и послания, които обединяват различните организации и да набележат идеи за подобряване на конкретни практики и политики в областта на правосъдието за деца и образованието.
Участниците в тематична работна група „Образование“ обсъдиха работата на Мрежата по темата през 2016 г. като основен акцент в нея бе работата по новите Държавни образователни стандарти и участието в Оперативна програма „Наука, образование и интелигентен растеж“.
Повече от 20 конкретни предложения и текстове са залегнали в окончателните текстове на стандартите като НМД ще продължи да следи прилагането на новото законодателство и да се застъпва за ефективна подкрепа към училищата и създаване на образователна среда, в която родителите са равноправни партньори.
По време на срещата бяха дискутирани и проектите, насочени към развиване на училището като център в общността, предотвратяване отпадането от училище и превенция на насилието и съществуващите добри практики на организации членове, върху които трябва да се стъпи при работата по застъпническият приоритет на Мрежата за развиване и прилагане на ефективен координационен механизъм с ясни роли и отговорности на различните заинтересовани страни в работата им с деца, необхванати в училище, в риск от отпадане или такива, които вече са отпаднали от образователната система.
Други теми, обсъдени по време на срещата, бяха опитът на колегите от Клуба на нестопанските организации – Търговище с разработването и приемането на Общинска стратегия за предучилищното и училищното образование, темата за приобщаващото образование и проект на становище, изготвено от Център за приобщаващо образование, предложение на Амалипе НМД да подкрепи и популяризира обединените училища, както и Мрежа за децата да се включи в общественото обсъждане на предстоящия нов стандарт за финансирането в образователната система.
Срещата на тематична работна група „Правосъдие“ започна с представяне на отчет за свършеното от Национална мрежа за децата през последната половин година, а като ключов акцент в сесията се открои представянето на проекта на Закон за отклоняване и налагане на възпитателни мерки през месец септември 2016 г. Представителите на НПО бяха категорични, че трябва да бъдат положени максимум усилия Министерството на труда и социалната политика да припознае ролята си в реформата на системата за детско правосъдие, тъй като децата в конфликт със закона са деца в риск и следователно се нуждаят от социална подкрепа.
Специална сесия от срещата на ТРГ „Правосъдие“ беше отделена за уеднаквяване на употребата на понятия, с които се назовават децата в конфликт със закона и децата под минималната възраст за наказателна отговорност, тъй като често се случва общинските администрации и други заинтересовани страни да използват различни термини, описващи тези групи деца или да ги пропускат от обсега на своята работа. Отделно от това, стана ясно че съществува необходимост понятията да са разбираеми за широката общественост, за да има по-добра комуникация за предизвикателствата, пред които са изправени децата, попадащи под обсега на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
Основна част от срещата по време на първия ден беше посветена на становището на Национална мрежа за децата относно случаите на преместване на деца между различни училища в страната, които показват липсата на ясни и споделени процедури и механизми на работа между различните институции, професионалисти и родители, както и страх към различието. И двете тематични работни групи отчетоха, че има нужда от извънредни усилия за работа с различните заинтересовани страни, за да може да се разпознават симптомите и начините за справяне със случаите на психично страдание. Важен елемент от процеса на адресиране на често възникващите проблеми е диалогът с българските медии, тъй като често случаите се отразяват едностранчиво и без оглед на правилото за гарантиране на анонимност на децата.
По време на втория ден от срещата, неправителствените организации се срещнаха с представители на институциите на местно и регионално ниво като дирекция „Социална политика“ на община Пловдив, Районно управление на образованието гр. Пловдив, Районен съд гр. Пловдив, дирекция „Социално подпомагане“, областна служба „Изпълнение на наказанията“ гр. Пловдив и други. Проведената дискусия беше под надслов „Какво трябва да се случва, за да има ефективна превенция на агресията, насилието и противоправните прояви при децата?“, като нейната основна цел бе обсъждане на предизвикателства, добри практики и научени уроци от работата на различните заинтересовани страни с цел извеждане на препоръки за подобряване на политиките и практиките на местно и национално ниво. Някои от ключовите изводи от дискусията бяха:
- необходимостта от по-добра координация между институциите и нуждата от ясни роли и отговорности на взаимодействието между тях;
- споделено разбиране и дефиниции за ключови термини като „деца с девиантно поведение“, „конфликт със закона“ и др.;
- мрежа от услуги и специални програми, които да посрещнат специфичните нужди на децата с противоправно поведение;
- необходимостта от работа с родителите през философията на подкрепа, а не наказания,
- допълнителна специализация на съдиите и работещите с деца специалисти в различните системи и
- подобряване на диалога и координацията между тях и гражданските организации, работещи с деца и семейства.
В рамките на срещата Мария Петкова от Фондация „Лале“ представи проект на нова програма за финансиране озаглавена „Силата на семейството и общността за добруването на децата“. Тя разказа на участниците и за програмата SureStart за подкрепа на семействата, както и за постигнатите резултати от нея в различни страни.
По-късно представителите на НПО посетиха добри практики на територията на града и неговите околности – Център за социална рехабилитация и интеграция на деца от рискови групи, развиван и управляван от Фонд за превенция на престъпността – ИГА, и основно училище „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово, област Пловдив.