На 23 и 24 февруари се проведе редовната среща на тематичните работни групи „Семейство“ и „Здраве“, в която взеха участие над 30 представители на организации-членове на Национална мрежа за децата, които работят в съответните тематични области.
Срещата се проведе в гр. Казанлък, като съ-домакини бяха Фондация „Сийдър“ и Сдружение „Бъдеще за децата“, които работят активно в града като доставчици на услуги и застъпници за правата на децата.
По време на срещата представителите на неправителствените организации имаха възможността да обсъдят предизвикателствата в своята работа, да споделят добрите практики, да обменят опит и знания, да се фокусират върху общите застъпнически цели и послания, които обединяват различните организации. Бяха набелязани идеите за конкретни следващи действия, насочени към промяна на политики и практики в областта на майчиното и детското здравеопазване, както и спрямо застъпническия приоритет на Национална мрежа за децата за политика, законодателство и практики, ориентирани към всички деца и семейства, а не само върху децата в риск.
В рамките на общата среща на тематичните групи участниците обсъдиха работата на Мрежата по двете теми през 2016 г., както и цялостната дейност по застъпничество и промотиране на правата на децата на Национална мрежа за децата. Някои от акцентите бяха разработената Визия за семейна политика, която цели развиване на система за целенасочена подкрепа към родителите и възприемане на семейно-ориентиран подход във всички области, засягащи детското благосъстояние – социално-икономически мерки, образование, здравеопазване, жилищно настаняване, закрила на детето, социално подпомагане и други; както и включването на дейности по превенция на изоставянето, ранно детско развитие, интегрирани здравно-социални услуги за деца и други към основните задачи на педиатрията в медицинския стандарт „Педиатрия“.
Като принос към подобряване на политиките за деца и подкрепа на родителите, беше изведено включването в Националната програма за закрила на детето за 2017 г. на ангажимент за оценка на изпълнението на настоящата Стратегия за детето и разработване на нова Национална стратегия за детето и семейството.
В работата на тематична работна група „Здраве“ като сериозен проблем за осигуряване на достъп до качествена здравна грижа за майките и децата бе посочено медицинското наблюдение и консултиране на бременни жени от уязвими и малцинствени групи, голяма част от които не са здравно осигурени. От началото на 2013 година, с промени в Наредба 26, Министерство на здравеопазването заплаща един профилактичен преглед по време на бременността, който обаче е крайно недостатъчен за ефективното проследяване на бременността.
Липсва и регистър с информация относно обхващането на бременните и броят на изследванията, които са им извършени през бременността, както и последващият „път“ на жената да получи адекватни медицински грижи, както и ясни указания и насоки към специалистите работещи на терен във връзка с наблюдението и консултирането на бременни от рискови групи.
Участниците в срещата се обединиха около необходимостта от подобряване и разширяване на пакета услуги, предоставяни за здравно-неосигурените бременни жени и предложението за осигуряване на три безплатни прегледа по време на цялата бременност, което би помогнало за по-добро наблюдение, грижа и предотвратяване на бъдещи проблеми, както и ясни указания към различните медицински специалисти и заинтересовани страни относло прилагането на Наредба 26.
Другата тема, която породи оживена дискусия беше законовата уредба и съответните медицински стандарти, които касаят акушерският модел на грижа и въвеждането му като ефективна практика в страната.
В рамките на тематична работна група „Семейство“ бяха обсъдени застъпничеството за промени в законодателството, и в частност разработването на нов Закон за повишаване на благосъстоянието на детето и семейството; промяна на фокуса на политиките и услугите от деца в риск към всички деца и семейства; децентрализация на системата и политиките. Ясно беше очертана необходимостта от засилване на координацията на всички нива, извършването на анализ на ефективността на системата и извеждане на препоръки за промяна.
По време на общата среща, Мария Петкова от Фондация „Лале“ представи проект на нова програма за финансиране, озаглавена „Силата на семейството и общността за добруването на децата“. Тя разказа на участниците и за програмата Sure Start за подкрепа на семействата, както и за постигнатите резултати от нея в различни страни, което организацията се надява да подкрепи като модел на работа и в България.
Вторият ден се проведе дискусия „Какво трябва да се случва, за да имаме ефективна подкрепа към родителите и семейно-ориентиран подход на практика“ с участието на представители на: областна администрация, община Казанлък, Регионална здравна инспекция, Регионално управление Образование, Дирекция „Социално подпомагане“. Основната цел на дискусията беше обсъждане на предизвикателствата, добрите практики и научени уроци от работата на различните институции, организации, представители на услуги и др. за извеждане на препоръки за подобряване на политиките и практиките на местно и национално ниво.
Ключовите послания, изведени от дискусията бяха:
• Наличието на редица добри практики на територията на областта и община Казанлък включително като партньорство и координация между различните институции и гражданския сектор, работещ с деца и семейства, които помагат за ефективната между-секторна координация и работа по случаи.
• Необходимостта от системни усилия за създаване на устойчивост на добрите практики и засилване на дейностите по превенция и работа на терен с уязвими групи и общности;
• Споделено разбиране за интегриран подход и
• Качество на предоставяните услуги.
По време на работната среща бяха посетени и добрите практики на територията на гр. Казанлък – Център за настаняване от семеен тип за деца и Център за настаняване на деца и младежи с увреждания, управлявани от Фондация „Сийдър“ и Център за обществена подкрепа и Център за социална рехабилитация и интеграция на Сдружение „Бъдеще за децата“ .