Национална мрежа за децата подкрепя предложението за забрана продажбата на наргилета на деца
Национална мрежа за децата изрази позиция относно предложения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, внесен от група народни представители от ПГ „Обединени патриоти“.
Подкрепяме предложението за разширяване на забраната за предлагане и продажба на деца на алкохолни напитки и тютюневи изделия с включването на изделията за водна лула, несъдържащи тютюн (наргиле).
Превърналата се в „модерна практика“ деца групово да пушат наргиле подлага тяхното развитие и здравословно състояние на рискове, които не са ясно изведени и популяризирани сред обществеността и в частност сред самите деца и младите хора – увреждане на белите дробове и причина за рак, на сърдечносъдовата система, на устната кухина, на зъбите. В допълнение, бихме посочили и изведената информация в проучване на Световната здравна организация относно продължителността на една сесия на водна лула от 20 до 80 минути, което предполага и продължително излагане на високо съдържание на токсини, за използването на общ накрайник, който допълнително крие рискове от пренасяне на болести, включително туберкулоза и хепатит, за използването на подсладители и ароматизатори, които чрез сладката миризма и вкус привличат предимно младите хора, които не биха използвали иначе тютюневи изделия, за липсата на доказателства, че пушенето на водна лула е безопасно и безвредно.
За нас особено внимание би следвало да се отдели на осигуряването на информационно-образователни кампании и превенцията на рисковото поведение, насочени към децата и младите хора, както и в предоставянето на здравно-консултативни услуги за здравословен начин на живот. Предлагаме провеждането на мащабни информационни кампании, насочени както към децата, така и към възрастните, с цел информиране и популяризиране на рисковете от употребата на тютюневи изделия, алкохол и изделията за водна лула, несъдържащи тютюн.
Предлагаме настоящите усилия да се съсредоточат към засилване и подобряване на контрола и спазване на съществуващите правила за забрана на продажбата на алкохолни напитки, на тютюневи изделия и изделия за водна лула деца.
Национална мрежа за децата приветства също предложението за изменение и допълнение на чл. 29 с включването на общините в провеждането на политиките за здравната профилактика и подпомагането на дейностите им от здравните медиатори. По този начин се подчертава ролята на здравните медиатори сред уязвими групи от населението. Положителна е тенденцията към увеличаване на броя наети на работа здравни медиатори, като за 2018 г. наетите са 230, за сравнение с 2016 г. – 195. Считаме, че е необходимо да се разработи и предвидената наредба, която да регламентира дейността на здравните медиатори. Това е положителна стъпка в посока утвърждаване на позицията “здравен медиатор” и дава възможност за уреждане на статута на професията – доказала се през годините успешна практика за подпомагане на достъпа до здравни и социални услуги на най-уязвимите групи от населението не само у нас, но и в почти всички европейски страни.
Цялото становище по отправените предложения за промени в Закона за здравето може да бъде открито тук.
Снимка: pixabay.com