Национална мрежа за децата изрази позиция по повод наскорошните случаи на смърт на родилки.
Ние, от Национална мрежа за децата изразяваме нашето силно безпокойство предвид зачестилите случаи на смърт на родилки в страната ни. Изказваме искрените си съболезнования на близките на починалите и се надяваме предприетите действия да установят причините и да бъде потърсена отговорност при доказани грешки от страна на медицинските екипи. За нас е недопустимо, в 21 век, непрофесионално и неетично отношение от страна на медицинските лица, без значение към кого е насочено – бременни, родилки, новородени, деца и възрастни, включително и от пациентите към самите здравни специалисти. Не без значение, в създалата се ситуация, е и допълнителната психологическа подкрепа, която следва да получат настоящите бременни жени и родилки, с цел преодоляване на стреса и притесненията от самото постъпване в болница и раждането.
Не еднократно сме извеждали на преден план заложеното в международните документи, по който и България е страна, а именно, за водещият принцип в Конституцията на Световната здравна организация , че ползването на най-високия достижим стандарт на здраве е едно от основните права на всяко човешко същество, без разлика на раса, религия, политически убеждения, икономическо или социално положение. Също така, чл. 24 от Конвенцията за правата на детето предвижда, че държавите – страни по Конвенцията признават правото на детето да се ползва от най-високия достижим стандарт на здравословно състояние и от здравните услуги за лечение на заболяванията и за възстановяване на неговото здраве. Държавите – страни по Конвенцията се стремят да осигурят никое дете да не бъде лишено от правото си на достъп до такива здравни услуги.
Национална мрежа за децата препоръчва предприемането на спешни мерки от страна на Министерство на здравеопазването за финализиране на промените в Медицинския стандарт по акушерство и гинекология, включително и чрез повторното му подлагане на обществено обсъждане. Предлаганите промени през февруари месец тази година предизвикаха бурен професионален и обществен дебат, в следствие на който до момента няма изведени от министерството промени.
За нас тук е мястото да поставим на преден план значението и работата на акушерката до бременната жена, както и по време на самото раждане и подкрепата, която тя оказва. Ако направим сравнение в значението на думата акушерка в различните езици, като напр. на немски език – жената, която хваща бебето, на френски език – мъдрата жена, на английски език – придружаваща жена, се вижда подчертаното значение и признанието на акушерката в Европейските страни. В тази връзка, настояваме и за разрешаване на основните предизвикателства и проблеми, пред които е изправен акушерският модел на грижа и въвеждането му като ефективна практика и ресурс у нас, част от които са:
- нуждата от законодателно регламентиране на пренаталните, постнаталните и патронажните грижи в извънболничната помощ за бременните жени, младите майки и новородените деца;
- изработване и приемане на акушерски стандарт, съобразен с европейските изисквания и отговарящ на медицинските практики, базирани на доказателства, с ясно регламентирани права, задължения и компетенции;
- създаване на законодателни възможности за самостоятелна акушерска практика в извънболничната помощ;
- въвеждане на мултисекторен подход, който да обединява образованието, здравеопазването, социалната подкрепа и закрила на майчиното и детско здраве.
Като следващ най-естествен въпрос за нас е и необходимостта от развиване на патронажната грижа – в момента основно липсващо звено в подкрепата към бременните и родилките, която е търсена услуга и с ясно заявена нужда от помощ, консултиране и психологическа подготовка за раждането и следродилния период, цялостна подкрепа към майката относно кърмене, хигиена и за физическото и психично развитие на бебето в естествената среда на семейството.
Друг важен аспект в работата на здравните специалисти е начинът на съобщаване на новини за увреждане, смърт или неблагоприятна прогноза за дете на неговите родители. Настояваме за надграждане на уменията и провеждане на специализирани обучения за подготовка за разговор с родителите, с цел той да протича по хуманен и зачитащ правата на човека начин – чрез разписан протокол от болницата, в специални стаи/помещения, винаги назовавайки името на детето, а не негов номер или състояние.
Допълнително, бихме искали да насочим вниманието и към готовността на здравната система, в лицето на здравните професионалисти и необходимостта от постоянни инвестиции за професионално развитие и обучения, включително и във високотехнологично специализирано оборудване за осигуряване на качествени грижи за майчиното и детско здраве. В тази връзка, предлагаме и разработването на специална програма/план за задържане на здравните специалисти (лекари, работещи с деца, медицински сестри, акушерки и др.) в България, както и за последващите им обучения в нови и доказали ефективността си медицински практики.
Национална мрежа за децата остава на разположение като коректен и предвидим партньор в усилията за подобряване на здравните услуги и осигуряване на равен достъп на всички деца и групи от населението до качествена болнична и извънболнична помощ, с водещ принцип най-добрия интерес на децата.
Снимка: freeimages.com