Национална мрежа за децата изрази становище по предложена операция от Агенцията за социално подпомагане и Министерство на здравеопазването „Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите“ към Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“
Мрежа за децата приветства разработената операция, с която се продължава поетата посока в първия програмен етап за деинституционализация на грижата за децата и преминаване към грижи в общността. За нас тази операция поставя началото на изпълнението на Актуализирания план за действие към Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“. Голяма част от дейностите в Плана са планирани да стартират през 2017 г., предвид което, ние като мрежа на организациите, които работят с и за децата и семействата, нееднократно сме изразявали нашите притеснения от забавянето на дейностите по Плана. От приемането на Плана от Министерския съвет през месец октомври 2016 г. до предстоящото одобрение и стартиране на операцията, България загуби време, в което положението на децата в специализираните институции продължава да бъде пренебрегвано и неотчитано като основно нарушаване на техните права.
Към 31.12.2016 г., броят на настанените деца в Домовете за деца, лишени от родителска грижа и в Домовете за медико-социални грижи, които живеят изолирано от общността, от достъп до качествени услуги и извън семейна среда, е 1059.
Ключово за реализирането на всяка промяна е ясно заявеното лидерство, което според нас липсва в процеса по деинституционализация на грижата за децата. Приетите мерки и дейности в Актуализирания план са оставени на своя собствен естествен ход, без управление, координация и мониторинг. В тази връзка, основната препоръка, която отправяме, е създаването на един детайлен оперативен план – пътна карта, в която подробно да бъдат разписани конкретните дейности, мястото на тяхното реализиране, времевата рамка, отговорната институция и партньорите, с източникът на финансови ресурси, която да предостави възможност за синхронизиране и координация на всички дейности за изпълнение на Плана за действие за периода 2016 – 2020 и тяхната последователност, включително обединяване на всички налични ресурси.
Операцията не е обсъждана в рамките на установените органи за управление и координация на процеса по деинституционализация, заложени в Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“ и плана за действие към нея, а именно Постоянната експертна работна група (ПЕРГ) към Държавната агенция за закрила на детето и Междуведомствената работна група към Министерски съвет. В ПЕРГ членуват както всички институции, които имат отношение към деинституционализацията, така и граждански организации, които имат значителен опит и експертиза. В тази връзка предлагаме, планирането и обсъждането на операциите в областта да бъдат съгласувани и в Постоянната работна група.
Според нас, основен проблем в предложената операция с два компонента – подготовка за извеждане на децата от Домовете за деца, лишени от родителска грижа и подготовка за закриване на Домовете за медико-социални грижи за деца, е разделянето на подготовката и оценката на децата за извеждане от фактическото им извеждане от специализираните институции.
За да се избегне обезсмисляне на операцията и пропиляване на ресурс, предлагаме едновременно разработване на двете операции или тяхното обединяване в една цялостна операция, която да обхваща оценките на децата, тяхната подготовка за извеждане и настаняване в семейна среда и/или услуги, базирани в общността, както и работата по изграждане на новите услуги, там където това е необходимо, подготовката на персонала включително въвеждащото и поддържащото обучение. Вярваме, че това ще помогне за подобряване на координацията, синхрона и последователността на дейностите и по този начин ще може да се отговори адекватно на потребностите и спецификите на всяко едно дете и да се гарантират техните права.
За нас е притеснителна и посочената продължителност на операцията – до 2023 година. Този срок предполага, че реална промяна в ситуацията на децата, настанени в специализираните институции, няма да има в близките години. Затварянето на входа, особено на Домовете за медико-социални грижи за деца, се забавя във времето, и предполага настаняването на нови деца. В Актуализирания план за действие, посочените срокове за реализация на конкретните мерки спрямо децата в обсъжданите специализирани институции не кореспондират със заложената продължителност на операцията. В тази връзка, предлагаме промяна и синхронизиране на предвидения срок на операцията с определените срокове по дейности в плана, като крайни в Плана: 2019 година.
Както беше обсъждано и по време на заседанието на Подкомитета на 5 май, предлагаме операцията да бъде обвързана и с:
- детайлна оценка на ситуацията и съществуващите ресурси и нужди на ниво област;
- подготовка на план за закриване на всяка една институция, който да е изготвен и консултиран с широко участие на различните заинтересовани страни и
- развиване и въвеждане на механизми за координация между отделните социални и здравни услуги.
Предвид продължаващата неяснота и различни визии за нормативното и финансово регламентиране на различни интегрирани услуги, предлагаме да се обмисли и заложи и разработване на концепция за развиване и прилагане на интегриран подход и интегрирани услуги, която да уеднакви вижданията на различните заинтересовани страни и гарантира споделено разбиране в развиването и прилагането на политиките и практиките.
Пълен текст на становището (DOCx, 46 KB)
Снимка: stockvault.net