Национална мрежа за децата изрази в писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев позиция във връзка с продължаване на реформата в системата за детско правосъдие и закриване на социално-педагогическите интернати (СПИ) и възпитателните-училища интернати (ВУИ).
Усилията за реформа в областта на детското правосъдие, включваща промяна на нормативни актове, институции, органи и практики за работа с деца в конфликт със закона, продължават вече над десетилетие. През 2016 г. Министерството на правосъдието (МП), със съдействието на УНИЦЕФ България, неправителствени организации и други заинтересовани страни, изготви проект на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица (работно заглавие) и промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, които изменят цялостната философия за отнасяне към децата, извършители на прояви в конфликт със закона и въвежда съвременни, основани на познанието подходи за първична, вторична и третична превенция на детската престъпност.
Една от важните промени, които проектът на закон предвижда да въведе, е, че след влизането му в сила, социално-педагогическите интернати и възпитателните училища-интернати се преобразуват или закриват по реда на Закона за предучилищното и училищното образование, а до една година от влизането в сила на закона мярката „настаняване в център за възпитателен надзор“ се изпълнява при действащите условия в социално-педагогическите интернати и възпитателните училища интернати (Преходни и заключителни разпоредби на проект на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица).
В свое становище от 2016 г., Национална мрежа за децата приветства решението на МП да закрие останалите в страната СПИ и ВУИ, тъй като, според сигнали от организации-членове на Мрежата, правата на децата, настанени в тях, продължават да се нарушават системно. Считаме за нужно да стартират спешни процедури за прекратяване на престоя на всички институционализирани деца, настанени там в момента, както и преглед на всички мерки и предприети действия по време на престоя им.
В изпълнение на Концепцията за държавна политика в областта на правосъдието за детето, приета през август 2011 г., Пътната карта за нейното изпълнение, както и Пътната карта за прилагане на актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, приета с решение № 299 от 22 април 2016 на МС, и препоръките на Омбудсмана, подкрепени от редица експерти и граждански организации, в резултат на направените проверки по места, настояваме и за сформиране на междуинституционални и мултидисциплинарни екипи, с участие на външни експерти и представители на НПО, които да изготвят индивидуални планове за закриване на интернатите с необходимите дейности, срокове и отговорни институции. Плановете трябва да бъдат индивидуални за всеки един интернат като стъпват на индивидуалните оценки на настанените деца, възможностите на техните семейства за отглеждането им, както и на наличните и необходимите алтернативи за настаняване. Планирането трябва да предвиди и подкрепа за персонала в интернатите като част от управлението на промяната.
С оглед на гореизложеното, се обръщаме към министър Вълчев с молба да се вземат предвид съображенията на неправителствените организации за нуждата от спешно закриване на всички институции при разработване на Концепцията на Министерството на образованието и науката (МОН) за проект по Норвежкия финансов механизъм, за който г-жа Сачева, зам.-министър на образованието, спомена по време на работната среща в гр. Сливен на 23 май 2017 г. във връзка със ситуацията в СПИ „Христо Ботев“ в с. Драгоданово.
Според представената от МОН концепция, планът е да бъдат инвестирани средства в СПИ „Христо Ботев“ с. Варненци и ВУИ „Ангел Узунов“ гр. Ракитово, за да могат да останат единствените интернати, в които се настаняват деца в конфликт със закона. Поради наличието на системни проблеми в интернатите, като липсата на квалифицирани професионалисти за работа с децата; отдалеченост на институцията от голямо населено място, където децата биха могли да ползват услуги от общността; липса на достъп до качествено образование и здравеопазване; продължаване на практиката за настаняване на деца под минималната възраст за наказателна отговорност, както и на деца с увреждания, от Национална мрежа за децата категорично заставаме зад позицията, че инвестирането в тези интернати няма да доведе до устойчиво подобрение на ситуацията в тях. С други думи, системните проблеми, които институциите имат, не позволяват те да бъдат преустроени по начин, който да гарантира правата на децата, настанени в тях.
Що се отнася до съображенията на МОН за нуждата от спазване на съдебните решения, с които деца продължават да бъдат настанявани в интернатите, от Национална мрежа за децата се застъпваме да се въведе мораториум на настаняванията на деца под минималната възраст за наказателна отговорност в СПИ и насочване на всички дела за противообществени прояви на малолетни към отделите „Закрила на детето“ за предприемане на мерки по Закона за закрила на детето. Отделно от това, съдебните решения на децата, които в момента пребивават в останалите СПИ и ВУИ, биха могли да бъдат предложени за преразглеждане от местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, според действащия закон, на базата на решение от тяхна страна, среща на педагогически съвет, или с оглед здравословното състояние на децата. Едновременно с това, ангажимент на Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане е заемането на основна роля в предоставянето на подкрепа чрез социални услуги в общността и други подпомагащи/закрилящи мерки за тези деца.
Снимка: stockvault.net