Националната мрежа за децата изрази становище по дискусиите и решенията, взети по време на редовното заседание на Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, проведено на 11 юли 2018 г.
По отношение на представения проект на Отчет за изпълнението на целите от Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система и Пътната карта към нея за първото шестмесечие на 2018 г.,
Националната мрежа за децата се присъединява към изразената позиция и от други членове на Съвета (фондация „Български адвокати за правата на човека“, фондация „Български институт за правни инициативи” и други), че така представеният за обсъждане отчет е неудовлетворителен. За нас той не съдържа важна и ценна информация, от която да може да се съди за напредъка или липсата на такъв по всички специфични цели и мерки, като една немалка част от отчетените резултати всъщност касаят бъдещ период. Затова и приветстваме решението на Съвета за отлагане вземането на решение по приемането на Отчета, както и усилията на Министерството на правосъдието той да бъде преработен така, че да включва изчерпателна информация, която да отразява напредъка на български институции по всички специфични цели и мерки.
В становището Мрежа за децата дава своите конкертни препоръки за подобряване на структурата, съдържанието и концепцията на Отчета, така че той да може да изпълни целите си.
По отношение на отчетените дейности Мрежа за децата изразява следните бележки:
• Относно дейностите по Проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица липсва каквато и да е информация за действията на Министерство на правосъдието след април 2018 г., когато се проведе последното заседание на работната група по Проектозакона.
• По отношение на отчитането на дейностите, извършени по проекта „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие”, е отчетено изграждането на няколко т. нар. „Сини стаи“, както и предстоящи обучение на специалисти, работещи с деца. Считаме, че за да може отчетът на този проект реално да отразява напредъка на работата по Специфична цел 7, следва да бъдат включени редица индикатори, които да дадат реална представа за дейността на изградените помещения за щадящо изслушване и разпит на деца в контакт със закона, както и информация за работата на специализираните съдебни състави за деца във Варна, Козлодуй и Пловдив.
Пълен текст на становището (PDF, 641 KB)
Снимка: stockvault.net