Научнопрактическата конференция на тема „Зеленият двор в полето на родителството и ранното детско развитие. Интелектуалното наследство на Франсоаз Долто“ се организира от катедра „Хигиена и епидемиология“, Факултет обществено здравеопазване /ФОЗ/ на МУ – Варна. Събитието ще се проведе във Варна на 7 октомври тази година в МУ-Варна с подкрепата на Френски институт в България.
Насочена е към широк кръг от специалисти – медицински (лекари, медицински сестри, акушерки, рехабилитатори) и немедицински (психолози, логопеди, социални работници, преподаватели, педагози, студенти), както и към всички, които проявяват интерес към обсъжданите въпроси.
Програмата включва шест авторски лекции на трима водещи специалисти от Франция и България в педиатричното, психоаналитичното и педагогическо знание за детето. С грижа и поглед към общественото здраве, акцент във всички теми на конференцията е съвременният интердисциплинарен подход към детето, базиран на идеите на Франсоаз Долто за създаването на „Зелената къща“ („Зеленият двор“) – като място за прием, игра, почивка на най-малките и по този начин „пространство за социализация и плавен преход към самостоятелност, към детската градина или рехабилитацията“.
Настоящата конференция поставя във фокуса на вниманието на специалистите и обществеността нeобходимостта от професионален подход и отговорност в превенцията на ранното детско развитие. Тя е първото, стартово събитие, с което се представя най-новият проект „Зеленият двор на Варна“ на катедра „Хигиена и епидемиология“ при ФОЗ, МУ – Варна.
Целта на проекта е да се създаде нова и устойчива структура в гр. Варна – Център за ранна социализация и превенция на деца 0 – 3 год., като адаптира, прилага и развива идеите на Франсоаз Долто и на вече утвърдения български опит в създадения такъв център от 2015 г. в гр. София. Франсоаз Долто и нейните последователи във Франция /над 800 зелени/отворени къщи/ и по света виждат „Зелената къща“ като междинно място – пространство между семейството, дома и социума – там където детето е с другите деца и възрастни. Така „Зелената къща“ се превръща в център за срещи и общуване на различни нива /родители-деца-специалисти/, за ранна социализация и превенция чрез разговори и изслушване, модел за бъдещото общество на търпимостта и толерантността.
Лекторите на конференцията са ученици и последователи на Франсоаз Долто с дългогодишен практически опит в работата си в екипи на „Зелената къща“ („Зеленият двор“) във Франция и България. Благодарение на представените от тях теми очакваме подкрепа в провокирането и формирането на силен професионален интерес, ново познание и желание у специалистите за съчетаване в единен екипен подход на компетентностите в различни научни области. Това ще помогне за съдаване и подготвка на екип от специалисти, който ще започне пръв конкретната работа по проекта „Зеленият двор на Варна“.
Снимка: freeimages.com