Вече осемнадесет години екипът на Фондация „П.У.Л.С.” предоставя своите услуги в гр. Перник.
Директните услуги на организацията са насочени към оказване на психологическа, юридическа и социална помощ. Клиентите на организацията са предимно хора от различни възрасти, пол и цели семейства, които заявяват проблем с преживяно насилие, в риск от насилие, трафик, проблеми в семейството, въпроси при упражняване на ефективно родителстване и поведенчески и ментални разтройства при възрастни и подрастващи и др..
Фондация „П.У.Л.С.” осъществява превенция на насилието чрез неформално образование, провеждане на младежки дейности, повишаване на осведомеността, организиране на събития, конференции и др. Към Фондация „П.У.Л.С.” съществува Младежки клуб „Да бъдем приятели”, състоящ се от креативни млади хора, които с много ентусиазъм и нетърпимост към насилието обсъждат чувствителни за тях теми и планират информационни дейности сред техните връстници.
През 2008 г. Фондация „П.У.Л.С.” разкри Кризисен център за работа със спешни случаи и настаняване на клиенти след преживяно насилие. Центърът има ресурс за дългосрочно настаняване на клиенти, които имат желание да продължат психологическата работа по посока на тяхното овластяване и промяна на жизнената им ситуация.
От 2016 г. Фондация „П.У.Л.С.” осъществява дейности по програма „Подобряване устойчивостта на националната програма по туберкулоза”, които включват директна подкрепа на уязвими групи, вкл. работа за намаляване разпространението на туберкулоза сред ромска общност. Основен момент в работата по тази програма е директната работа на терен с целевата група, използвайки утвърдени практики за скрининг на риска и мотивиране и насочване за изследване.
Стотици хора годишно търсят услугите на организацията. Обобщената годишна статиктика на oрганизацията за периода 01.01.2016-31.12.2016 г. сочи:
Общият брой на ползватели на услугите на Фондация „П.У.Л.С.” по програмата за защита и рехабилитация на жени и деца, жертви на насилие за 2016 година е 311. Новите клиенти, потърсили помощ от службата за тази година са 228.
Консултантите в организацията са направили общо 3 769 консултации за 2016 г., които включват психологически консултации, кризисни интервенции, фамилни консултации и социално посредничество.
Проблематика, с която екипът на Фондация „П.У.Л.С.” е работил е: Физическо насилие, психическо насилие, сексуално насилие: трафик на хора, риск от попадане в трафик. Най –голям е броят на случаите с психологическо и физическо насилие. Често пъти хората, които търсят помощ от консултантите, са пострадали от повече от един вид насилие. За съдействие се обръщат и хора с други проблеми. Най-често това са случаи, в които има заявка за подобряване на родителския капацитет, осиновяване; психична болест; загуба на родител, неглижиране, силна тревожност и др.). Към организацията се обръщат за помощ и хора, които упражняват насилие и желаят да променят това. През 2016 година 4 човека, упражняващи насилие, са се включили в програмите на организацията.
Общ брой лица, ползвали услугата « Кризисен център» през 2016 г. е 74 /жени-35, деца -39/
През 2016 г. са осъществени 168 юридически консултации, а броят на консултираните клиенти е 63. Заведените дела са 37, от които 17 са по Закон за Защита от домашно насилие.
По програма „Подобряване устойчивостта на националната програма по туберкулоза” екипът е достигнал до 716 контакта, от които 506 са първоначални. Анкетирани са 291 души за риск от туберкулоза, от които 99 са получили медицинско изследване ( 98 са здрави, а 1 е с латентна туберкулоза). Раздадени са 458 здравно-информационни материали сред целевата група.
Екипът на Фондация „П.У.Л.С.” ще продължава и в бъдеще да оптимизира и надгражда своите услуги и програми, полагайки максимални усилия в борбата с насилието във всичките му форми с цел неговото ограничаване в обществото и семейството, както и намаляване на здравните щети върху рискови групи.