В периода 12-13 октомври, в гр. Талин, Естония, се проведе конференция на тема “Достойнство + Независим живот = ДеИнституционализация”, в рамките на Естонското председателство на Европейската комисия.
Участие взеха представители на различни правителствени и неправителствени организации, които работят в областта на деинституционализацията, от Естония, Канада, България, Ирландия, Молдова, Гърция, Унгария, Украйна, Латвия и др.
Целта на конференцията беше представяне и обсъждане на прогреса и целите в различните държави в посока на деинституционализацията както за деца, така и за възрастни. Бяха представени доклади и презентации за напредъка на различните страни и организирани работни групи за споделяне на опит между участниците.
Основен интерес предизвика презентацията на домакините. Райт Кус, представител на Министерството на социалните дейности на Естония, представи погледа и визията на държавните институции. Презентацията на проф. Жерард Кюйн, директор на Център за право и политики за хората с увреждания, представи работата си в една изключително трудна ситуация и сподели опита си с присъстващите.
Представянето на д-р Джон Маер, председател на Ontario Assertive Community Treatement Association, предизвика голям интерес. Той разказа за работата си от другата страна на океана, но вече през погледа на организация, директно работеща с потребители на социални услуги. Неговият поглед на психиатър беше изключително полезен за участващите.
В рамките на конференцията имаше организирани различни панели за отворени дискусии за комуникиране на проблемите и трудностите, с които се сблъскваме по пътя на деинституционализацията. Панелът, който предизвика най- широка дискусия в залата, беше с участието на Адриана Сукова- Тошева, която представи възможната финансова рамка за бъдеще или какво ще се случва след Европейските фондове. Ангажиментът, който се чу, е, че ще се работи в посока на устойчивост на създадените и работещи услуги.
Представителят на Мрежа за децата взе участие в работна група “Преминаване от институционална към общностно базирана грижа и интегриран подход” (социална сфера и здравеопазване), в която беше споделен опит от Ирина Маланкуич, директор за Европа на фондация „Лумос“. Представен беше и опита на Молдова в процеса по деинституционализация. При обсъждането на проблемите, целите и възможните решения, беше изтъкнат опитът на България и в частност на Мрежа за децата в посока на детското включване в процесите и политиките чрез програмата МЕГАФОН.