Има предложение от Съвета на ректорите за мораториум върху разрастването на университетската мрежа у нас, което обсъдихме с тях и предвиждаме да го внесем заедно с промените в Закона за висшето образование. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на форум в УНСС. Участниците се обединиха около мнението, че университетската мрежа е достигнала пределното си териториално и профилно разрастване. Вълчев припомни, че сега у нас има 51 висши училища, от тях държавните университети са 37, а частните са 14. Държавни висши училища обучават студенти в 200 професионални направления.
„Ще продължим с намаляването на приема в професионалните направления „Икономика“ и „Администрация и управление“, тъй като искаме повече студенти да се обучават в направленията, в които се очаква най-голям недостиг на пазара на труда. Това са инженерните, педагогическите и аграрните специалности, посочи Вълчев. На форума ректорът на УНСС и зам.-председател на Съвета на ректорите проф. Стати Статев обяви, че през следващата година експериментално академичният състав на вуза ще бъде разделен на пет групи. Всяка от тях ще получава различно възнаграждение в зависимост от качеството на работата им.
Близо 1,5 млн. лв. ще бьдат предвидени за иновации през следващата година. Това каза образователният министър Красимир Вълчев по време на откриването на STEM център (Science, Technology, Engineering, Mathematics), изграден по проект за иновация вьв Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“. „Ако училищата ни са по-иновативни, ние ще мотивираме и повече млади преподаватели“, каза Вълчев. Той уточни, че през изминалата година са реализирани 185 проекта за иновации, а тази година са близо 300.
Министърът обясни, че единствено стандартът по Закона за предучилищното и училищното образование се бави. Дължало се на това, че „не дава политика за училището в бъдещето“, но в момента работна група в МОН разработвала ефективността му“.
Източник: в. Труд
Снимка: freeimages.com