Момичетата са застрашени от ХИП/СПИН, а момчетата – от дрога и самоубийство, заради половите стереотипи, показва проучване, направено в 15 държави – от САЩ и Белгия до Малави и Индия.
Все по-рано пада възрастта, в която децата приемат клишетата, че момчетата са агресивни и създават проблеми, а момичетата са уязвими и се нуждаят от защита, показва изследването на университета „Джонс Хопкинс“, цитирано от фондация „Томсън Ройтерс“.
„Преди това се смяташе, че 10-11 годишните нямат понятие за проблемите около половите норми и ценности“, коментира Робърт Блум, директорът на здравния институт на университета. „Подрастващите не живеят в света на детството, те живеят в преходна епоха, в която болезнено ясно осъзнават какво става“.
Американският университет и СЗО са интервюирали около 450 подрастващи и са открили изненадващи прилики в изживяванията им.
За момичетата половите стереотипи са особено вредни – непрекъснатото подчертаване на това колко е важен външният им вид и представата, че са „слабия пол“ ги правят раболепни и създават усещането, че насилието е удачна форма за наказание при нарушаването на обществените норми. Което означава, че момичетата са застрашени от физически и сексуален тормоз, брак и бременност в детска възраст и ХИВ/СПИН.
Подчертаването на физическата сила и независимостта на момчетата от малки пък ги тласка към злоупотреба с дрога и използване на насилие. Тези травми вече оказват влияние в годините между 10 и 14, а не в средата на тийнейджърството – което означава, че програмите за психическо и сексуално здраве трябва да започват по-рано, сочат изследователите.
В държави като САЩ, Индия, Белгия и Китай за момичетата е приемливо да предизвикат социалните стереотипи, но момчетата са подлагани на тормоз, ако изглеждат „женствени“. „Тези полови норми се утвърждават в ранното юношество, децата са изложени на тях от раждането си“, отбелязва Блум.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com