Министерство на образованието (МОН) обеща да спре да дискриминира ученици, като ги лишава от стипендии въпреки високия им успех и постижения, само защото учат в частни училища.
Промяната е провокирана от случая с ученика Андрей Петков. 17-годишният талант бил награден с 1500 лева стипендия за впечатляващото му представяне на държавното по баскетбол. Неговият отбор станал 4-ти в България, а самият той е бил награден за най-добър реализатор на турнира. След като родителите внесли необходимите документите в МОН за получаването й, от ведомството отказали, защото Андрей учи в частно училище. За нередността разказа в социалните мрежи директорът на частното училище „Увекинд” – Зарина Филева.
“Оказа се, че няма как Андрей да бъде даровит, защото учи в частно училище”, коментира директорката и уточнява, че момчето не е син на богаташи, а част е от обикновено, прекрасно семейство и учи в частното училище безплатно, именно защото е много талантлив. Тя е категорична, че става въпрос за дискриминация и пита къде ще отиде тази стипендия.
Самият Андрей, на когото е била отказана стипендия коментира: „За мен е важно да разбера кой ще получи тези пари. Ако не ги получа аз, държа да ги получи момчето, което беше след мен, защото той също заслужава. Положих много големи усилия за тази награда. В единия от дните изиграх три мача един след друг. И когато разбрах, че няма да ми се изплати стипендия, изпитах яд, че едва ли не тези усилия са били напразни”, заяви ученикът пред Нова тв.
След като скандалният случай доби широка публичност, от образователното министерство заявиха, че от 2018 г. стипендии за изявени дарби и образователни резултати ще могат да получават всички деца и ученици без значение дали са в общински, държавни или частни училища.”След промяна в наредбата той ще може да получава своята стипендия от началото на 2018-а година. За времето, в което няма законови основания това да се случи, той ще бъде компенсиран от Министерството на образованието”, категорична бе зам.-министърът на образованието Деница Сачева. Тя се извини за причиненото разочарование и уточни, че отказът не е плод на глупаво чиновническо своеволие, а е резултат от стриктно спазване на наредба. Министър Красимир Вълчев от своя страна пък е поканил Андрей Петков с неговите родители и директорката на училището на среща в министерството.
Пропуск на организаторите на ученическите игри е, че давайки възможност на ученици от всички училища да участват в състезанието, не са съобразили, че връчването на наградата е свързано с нормативни ограничения. Това обаче не може да бъде причина Андрей да бъде потърпевш, коментира Сачева. „Нямаме колебания, че политиката на държавата трябва да е насочена към насърчаване и подкрепата на дарбите и талантите на децата и учениците без значение от формата на собственост на училищата, в които учат. Изявената дарба на всяко дете е капитал за една държава без значение от социалния статус на родителите му и това дали то учи в общинско, държавно или частно училище, коментира още Сачева.
Стипендии трябва да се дават според заслугите, а не според нуждите. Това не са социални помощи или детски надбавки, а парични награди за постижения в състезания и олимпиади, до които частни ученици също биват допускани. На практика излиза, че частните ученици имат право да се състезават, но нямат право да бъдат награждавани. Това противоречи на наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на децата с изявени дарби. В нея е записано, че право на закрила има всяко дете с таланти в областта на науката, изкуството и спорта. Социалният статус на семейството не трябва да е от значение, смятат експерти.
Снимка: pixabay.com