Над 90 участници от цялата страна, сред които представители на училища, детски градини, социални услуги, на институциите и много други, се събраха в София на 1 декември за заключителната конференция по кампанията „Да бъдеш баща“. Инициативата продължи 3 години и включи над 100 учебни заведения и организации в цялата страна. Тя е част от международната кампания Man Care, която се развива в 40 страни по света.
Национална мрежа за децата е партньор на кампанията и част от Обществения съвет, в който влизат 10 организации. При официалното откриване на конференцията приветствия направиха г-н Асен Александров, съветник на министъра на образованието и директор на 51 СОУ „Елисавета Багряна“ в София, Таня Ковачева от Фондация ОУК и Вяра Рангелова от УНИЦЕФ – България. Те изтъкнаха, че редица проучвания доказват значимата роля на бащата в живота на детето, още от неговото раждане. В днешното феминизирано училище, татковците и другите значими мъже от обкръжението на детето, са изключително важни като ролеви модел и като даващи подкрепа, увереност и самочувствие на детето. Участниците споделиха, че у нас и в съседните страни все още битуват редица стереотипи, според които майката поема основната грижа за детето, особено докато е малко, а по-късно е основният „отговорник“ за въпросите, които касаят образованието, здравето и социалното благополучие на детето. Но това не трябва да бъде така и самите жени и майки трябва също да приемат този факт и да допуснат бащите в по-голяма степен за включване в грижите за детето.
Давид Кюранов, координатор на кампанията от Асоциация „Родители“ направи кратко представяне какво беше постигнато в рамките на кампанията „Да бъдеш баща“ през последните 3 години. Той разказа за проучването, което е проведено в началото на инициативата, което потвърждава, че у нас съществуват все още едни патриархални нагласи, при които бащата има по-скоро поддържаща роля в отглеждането и грижите за детето. На татковците сякаш основно се възлага ролята да изкарват парите за семейния бюджет, а майката се грижи за образованието, здравето и другите основни дейности, свързани с грижата за детето. Но този модел все пак се разчупва през последните години и все повече татковци имат активна и важна роля в живота на своите деца. Посланието към аудиторията беше, че не е необходимо да бъдете супер герои и че за таткото винаги има специално място, независимо дали е биологичният баща на детето.
В рамките на кампанията „Да бъдеш баща“ всяка година се провеждаха две основни събития – Денят на бащата и Седмицата на бащата, която е изпълнена с много активности. Издадени бяха и 3 наръчника – Детската градина кани бащата, Татко също тръгва на училище и Как да разцъфтят – за бащи на деца от 0 до 7 години.
Таня Ковачева от Фондация ОУК, с чиято подкрепа се осъществява кампанията, заяви, че мъжете имат неосъзната сила като закрилници на децата и на цялото общество. Именно затова темата за мъжете и момчетата е ключове в предотвратяването на насилието над деца и на домашното насилие и Фондация ОУК подкрепя вече 10 години подобни инициативи в 6 страни в региона и общо 30 по целия свят.
В рамките на конференцията се проведоха и две панелни дискусии – „Татко в училище и в детската градина“ с участието на представители на учебни заведения от Ботевград, Ямбол и с. Селановци и „Бащите и мъжете в социалната работа“ с участието на организациите „Бъдеще за децата“, Казанлък, „За нашите деца“ и сдружение „Деца и юноши“. Накрая бе представен и международният опит от Балканите в презентация на Джон Крауновър от фондация CARE International, който разказа за работата си в Босна и Херцеговина и за опита си от работата в САЩ и други части на света.