Компютри, управлявани с поглед, връщат независимостта на децата, приковани в инвалидни колички. С новите технологии те могат да се изразяват и да бъдат разбрани. Възможностите за пълноценно общуване бяха представени на международна конференция “Допълваща и алтернативна комуникация”, организирана от фондация „Асист – помагащи технологии”.
Всеки ден Ани отваря хиляди прозорци на десктопа си, разказва за нея Нова телевизия. За две години развива повече умения от връстниците си. Говори – с гласа на компютърната програма. Тя може да контролира компютъра си с поглед. В 21-ви век това значи, че за нея няма спирачки.
Днес системата на Ани не струва повече от 2500 лева. Още поне 2000 деца като нея имат нужда от компютърни системи, контролирани с поглед. За четири години усилията на Фондация „Асист – Помагащи технологии” са стигнали за 70.
Технологии сега се използват в специализираните центрове за деца със специални образователни потребности. През следващите две години Министерството на образованието и науката ще финансира въвеждането на асистиращи технологии за приобщаващо образование, с които да се улесни комуникацията и обучението на децата със специални образователни потребности. Инвестициите ще са част от проект за дигитализацията на българското образование, заяви заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева на първата Международна конференция “Допълваща и алтернативна комуникация”.
Конференцията “Допълваща и алтернативна комуникация” представи световния опит в съвременните подходи и технологии за деца и възрастни със затруднения в комуникацията – ДЦП, аутизъм, множество увреждания, интелектуални затруднения, амиотрофична латерална склероза и други.
Източници: Нова Телевизия, glas.bg
Снимка: freeimages.com