Форумът „Voice It: Младежко мнение от значение“ се организира на 20 ноември за трета поредна година от Национална мрежа за децата, в партньорство с Младежка мрежа „Мегафон“ и с подкрепата на УНИЦЕФ България. Събитието се проведе в столичното Ларго. Поводът беше 28-ата годишнина от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето, която се отбелязва на Световния ден на детето под егидата на УНИЦЕФ. Целта на Voice it е да подчертае важността на принципа за право на мнение и участие на децата. Ето защо темата на тазгодишния форум беше „Какво мислят децата и младите хора за живота в България?“
Събитието събра деца, млади хора, професионалисти и организации, като им даде възможност да разговарят за правата на децата, да обсъдят важните за младите хора въпроси, да срещнат интересни каузи и да създадат нови контакти.
Гости на форума бяха представители на институциите, ангажирани с благосъстоянието на децата в България и много граждански организации. Сред официалните гости бяха Росица Димитрова, зам.-министър на труда и социалната политика, Деница Сачева, зам.-министър на образованието и науката, Омбудсманът Мая Манолова и членове на нейния екип – Ева Жечева, директор на Дирекция „Права на децата“ и Нуртен Патраклъ, главен експерт в същата дирекция, представителят на УНИЦЕФ за България – Мария Хесус Конде, прадставителят на Световната здравна организация за България доц. Михаил Околийски и др.
Домакин на щанда, посветен на институцията на Омбудсмана, беше Мая Манолова. „Правата на децата се нарушават всеки ден и отговорността за това е на нас, възрастните, и на институциите“, каза г-жа Манолова. „Имаме една незавършена кауза – крайно време е Законът за детското правосъдие да влезе в Парламента и той би могъл да бъде обсъден в такава среда, за да могат децата да изкажат своето мнение, продължи тя. По нейните думи заедно трябва да подкрепим и каузата на българските училища в чужбина, които настояват матурата по български език да бъде включена в националните образователни системи на държавите, членки на Европейския съюз.
Водещи на събитието бяха актьорът Ивайло Захариев и Габриела Иванова от Младежка мрежа „Мегафон“.
Програмата беше в две части:
В първата децата и младите хора участваха в отворена дискусия по десет теми, които бяха избрани след допитване до млади хора онлайн:
В панела Основни права на децата младежите бяха единодушни, че всички деца трябва да имат права. Някои от участницинте изказаха мнение, че думата „дискриминация“ не се разбира от всички. По тяхно мнение най-разпространена е етническата дискриминация.
В темата „Право на мнение“ те споделиха, че в училищата липсва място или човек, където и с когото биха могли да споделят проблеми.
В панела Животът в училище децата изразиха мнение, че прекарват по-голяма част от времето си в училище и затова възпитанието там е изключително важно. По тяхно мнение, ако образователната система не може да се справи с тази задача, трябва да се търси помощ от гражданските организации. Те смятат също, че при инциденти и провинения трябва да има баланс между помощ и наказание. Децата с проблемно поведение трябва да бъдат подкрепяни от цялата общност. Не е справедливо стипендиите да бъдат различни в различните училища, казаха още участниците във форума.
По темата „Насилие и тормоз“ децата споделиха, че за да бъдат информирани, е необходима промяна в учебните програми и начините на поднасяне на информацията.Във връзка с темата за образованието, участниците смятат, че най-важното е човек да следва себе си и да проявява постоянство. За успешно образование е необходимо да се научиш да пресяваш важната от маловажната информация.
По темата Здравето на младите хора младежите споделиха, че най-ефикасно е познанията в тази област да се предават от други млади хора. Те смятат също, че трябва да се дискутира не само здравната, но и психологическата страна на сексуалните отношения.
От панела Младите в интернет стана ясно, че всички знаят за съществуването на фалшиви новини в мрежата. По тяхно мнение доверие заслужават само утвърдени медии и информацията, получена директно от институциите. Фалшивите новини имат за цел да привличат и отклоняват общественото внимание, казаха те.
Училището и новите технологии трябва да вървят заедно, единодушни бяха участниците. Не е вярно, че интернет прави децата неграмотни, смятат още те. Родителите не трябва да обвиняват само децата, че си гледат в телефоните – тяхна е ролята да ги приобщят към своя живот, да разговарят с тях, да не ги игнорират и да се запознаят със социалните мрежи, които ползват. Изучаването на дигитална грамотност в училище е задължително, единодушни бяха участниците в панела.
От дискусиите бяха набелязани още много ключови послания, които предстои да бъдат обобщени, като резултатите и предложенията на младите хора ще бъдат изпратени на съответните институции, които отговарят за благосъстоянието на децата.
Втората част на събитието представляваше изложение на организации, ангажирани с правата на децата и младите хора, които представиха разнообразни дейности и възможности за включване.
На отделен щанд бе представен и проектът „Правата на децата и съда„, в който Национална мрежа за децата партнира с още 5 европейски страни – Унгария, Хърватска, Румъния, Италия и Великобритания. Проектът има за цел да повиши разбирането на децата и младите хора за правата им при евентуален досег с правосъдната система и въвеждането на по-щадящото към децата правосъдие и се финансира от Европейската комисия. В дейностите бяха включени и ученици от два класа от 26 СУ “Йордан Йовков“, София и СУ „Нешо Бончев“, Панагюрище. Младежите бяха в осми клас, когато започнаха да партнират по проекта, а сега вече са десетокласници. Те участваха в създаването на онлайн игра, наречена Story Lab. Чрез нея децата могат да разиграят различни истории или казуси, които да разширят познанията им за правата им в правосъдната система. Сред темите са например:
• Имам ли право на мнение с кого от родителите си да живея, ако те се развеждат?
• Какво да правя, ако оказват върху мен физически тормоз?
• Ще отида ли в затвора, ако открадна телефон?
• Ако някой от родителите ми работи извън страната, имам ли право да се срещам с него?
Домакини на щанда, където бе представена играта Story Lab бяха ученици от 26 СУ “Йордан Йовков“ в София.