Негативната тенденция за закриване на паралелки в гимназиите, приемащи след седми клас, става все по-устойчива. Липсата на достатъчно ученици т.г. е довела до закриването на около 8% от планираните паралелки в София. Това показват данните на Регионалното управление на образованието в София след първото класиране в столичните гимназии. След второ и трето класиране при липса на кандидати може да се закрият и още паралелки.
Данните показват, че от 236 планирани профилирани паралелки закрити след първото класиране са 15 паралелки (минус 6%), които не са успели да съберат минималния брой от 8 ученици. При професионалните паралелки закрити са 16 паралелки от утвърдени 149, т.е спад от 10.5%. Общо за столицата процентът на нереализираните паралелки е 8%, докато година по-рано той бе 7%. През учебната 2017/2018 г. бяха закрити 5% от утвърдените профилирани и около 11% от замислените професионални паралелки.
“Закриването на паралелки е тенденция, която все още не може да бъде преодоляна въпреки усилията на министерството да преориентира учениците към професионалното образование”, коментира шефът на РУО-София Ваня Кастрева. Експертът Ваня Станчева обяви, че без кандидати са се оказали изключително търсени специалности, за които експертите дори не били допускали, че няма да се намерят желаещи. Сред тях са например паралелките, обучаващи за професията “багерист” и “каменоделец” (нова за столицата) – те не са пожелани от нито един младеж. Само 5 са били кандидатите да се обучават за специалисти в спа центровете, поради което и тази паралелка е закрита. Нулев е бил интересът още към паралелки по електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника, производство на кулинарни изделия, автоматизация на непрекъснатото производство. Изненадващо за РУО без достатъчно ученици се е оказала и паралелката за производство на тапицирани изделия в 176-о обединено училище “Св.св. Кирил и Методий” в с. Нови Искър, въпреки че в района наскоро са се открили нови мебелни предприятия и гимназистите биха могли бързо и лесно да си намерят работа там.
От професионалните гимназии най-желани са специалностите “Банково дело” и “Електронна търговия”, както и “Системно програмиране” с английски език в професионалната гимназия по електроника “Джон Атанасов”.
Източник: segabg.com
Снимка: freeimages.com