Деца, които спят малко и редовно не си доспиват, са по-склонни да развият диабет тип 2 в сравнение с тези, които спят достатъчно. Всеки допълнителен час сън през нощта намалява килограмите, увеличава мускулната маса и понижава концентрацията на глюкоза в кръвта, установи проучване на британски лекари, цитирано от The Daily Mail.
Известно е, че наднорменото тегло и високата кръвна захар са фактори, които предразполагат към диабет от втори тип, при който тялото не може правилно да синтезира хормона инсулин, който превръща кръвната захар в енергия.
„Проучването ни доказа, че нощният сън е просто, евтино и надеждно средство за понижаване на нивата на кръвната захар, а оттам и риска от диабет тип 2“, каза ръководителят на изследването Кристофър Оуен от болница „Сейнт Джордж“ в Лондон.
В проучването били включен 4525 деца на възраст 9-10 години, които попълвали анкета за часа на лягане вечер, а учените следили за нивата на кръвна захар.
През учебната година децата спели средно 10,5. Като продължителността на нощния сън варирала от 8 до 12 часа.
Проучването доказало, че тези, които спели по-малко от останалите, по-често били с ниска чувствителност към инсулина. Освен това тези деца като цяло били с по-високо наднормено тегло. Всички, които спели недостатъчно, били с по-висок риск да развият диабет тип 2, установили учените.
Според Американската академия по педиатрия децата на възраст от 6 до 12 години е добре да спят през нощта средно 9-12 часа, за да избегнат рискове със здравето си.
Източник: noviteroditeli.bg
Снимка: freeimages.com