С регламентирането на „Заместващата грижа“ в новия Закон за социалните услуги, ще въведем изцяло нов модел на грижа за хората с увреждания. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова при откриването на конференция на тема „Развитие на заместващата грижа в България“, организирана от фондация „Лумос – клон България“ и Министерството на труда и социалната политика.
В средата на 2018 г. МТСП създаде работна група за изработване на концепция за развитието на заместващата грижа в България и вече има първи вариант на документа. В подкрепа на работата по концепцията, Лумнос, съвместно с Министерството, организираха конференцията, в която участваха представители на министерства, общини, неправителствени организации, родители на деца с увреждания и приемни родители.
Зорница Русинова припомни, че в момента „Заместващата грижа“ е с изключително стеснен обхват, различен от това, което представлява като инструмент за подкрепа на семействата на деца и лица с увреждания. „Заместващата грижа е нова и модерна услуга, но ние като страна е добре да приложим не само добрата европейска практика, но и да я съобразим с националния контекст“, коментира Русинова.
В концепцията за въвеждане на „Заместващата грижа“ в България се регламентират основните принципи, цели, начин и подходи на предоставянето й, в това число стандарти за качество, финансиране, контрол и мониторинг. „Заместващата грижа“ се предоставя за кратък период от време, а целта й е да осигури качествена и професионална грижа за децата и лицата с увреждания в сигурна среда. С услугата се предоставя възможност за осигуряване на подкрепа на семействата и лицата, които полагат грижи за деца и пълнолетни, зависими от грижа чрез осигуряване на възможност за лично време и откъсване от ежедневните дейности. В проекта на концепцията е заложено чрез „Заместващата грижа“ да могат да се подкрепят и семействата на роднини и близки и приемни семейства, в които са настанени деца по реда на Закона за Закрила на детето.
Зам.-министър Русинова направи паралел между „Приемната грижа“ и „Заместващата грижа“. Тя припомни, че след въвеждането на „Приемната грижа“ през 2007 г., благодарение на волята на неправителствените организации, постепенно е утвърдена на местно ниво. „Сега Приемната грижа е част от съпътстващите социални услуги за деца. Надявам се да извървим по същия начин и пътя при създаването на услугата „Заместваща грижа“, защото обществената подкрепа е изключително важна“, коментира Русинова.
В пет големи общини – Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Столична община, стартира реализирането на проекти за изграждане на Центрове за лица с увреждания. Всеки проект е на стойност 1 млн. лв., а средствата се отпускат от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Целта на проектите е съвместно с местната власт и неправителствения сектор да се въведе изцяло нов модел на грижа за хората с увреждания с развиване на интегрирани и мобилни услуги, заяви зам.-министърът. Заместващата грижа е пилотна дейност в тези проекти. „Пътят ни оттук нататък ще бъде да подобряваме качеството на социалните услуги. Това е залегнало и в концепцията за новия Закон за социалните услуги“, коментира зам.-министър Русинова. Тя подчерта, че разчита на доброто партньорство с неправителствения сектор, за да бъде защитен интересът на най-уязвимата част от българското общество.
За да се запознае аудиторията с опита на Великобритания, която вече дълги години предлага тази услуга, беше поканена Трейси Беърд, ръководител на услугите за заместваща грижа в две общини в Лондон, която изнесе презентация и участва в работата в малки групи за обмяна на опит.
Източник: esf.bg, wearelumos.org
Снимка: freeimages.com