През месец февруари 2017 г. екипът на фондация „П.У.Л.С.” финализира работата си по двугодишния проект „Който бездейства става съучастник – заедно срещу домашното насилие”, който се изпълнява по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с рег. № 93-00-79/ 13.02.2015г, сключен с Министерство на правосъдието на Република България.
Основните цели на проекта бяха да се създадат условия и приложат механизми за повишаване на компетентостта на магистратите в насока налагане на навременна и ефективна защита на пострадалите от домашно насилие, да се повиши достъпността и комплексността на регионална програма за превенция, възстановяване и реинтеграция и да се създадат условия за прекъсване на модела на възпроизвеждане на насилието в общуването в семейството и обществото чрез включване в програми от грижи на упражнявящите насилие.
В рамките на проекта бе проведено регионално проучване на основните потребности и нужди на магистратите при работа със случай на домашно насилие и бе изготвен Мониторингов доклад на идентифицирани потребности на магистратите около работа със случаи на домашно насилие. Изписан бе и местен Регионален координачионен механизъм за реакция в случай на домашно насилие, който бе изготвен на база проведени през двете години „Кръгли маси” с участието на съд, прокуратура, адвокатска колегия полиция и социални служби по проблемите на домашното насилие в всички градове в регион Перник /Перник, Брезник, Ковачевци, Радомир, Трън, Земен/.
Екипът на Фондация „П.У.Л.С.” проведе и шест сензитивиращи семинара с участие на Съд, Прокуратура, Адвокатска колегия, Полиция и Социални служби по проблемите на домашното насилие във всички градове в регион Перник.
По време на „Кръглите маси” и семинарите участниците успяха да поставят различни работни казуси и да споделят опит при работа със случаи на домашно насилие. Бяха споделени трудности в работата с целевата група от пострадали и честите случаи на оттегляне на жалби от съда. Участниците дадоха своето мнение относно ефекта от наказанието при извършителите на домашно насилие и нуждата от включването им в групи и психологическа подкрепа. Включени бяха и въпроси около родителското отчуждение при случаи на домашното насилие. Друга обсъдена тема бе свързана с ефективността на Закона за защита от домашно насилие и нуждата от промени на база практика.
В рамките на проекта бяха издадени „джобни наръчници за разпознаване на насилие”- карти за реакция за служители работещи в правоохранителната и правозащитната система и брошура за пострадали, в която бе включено и описание на садомазохистичния начин на функциониране на двойката с приложен тест за проверка.
Други дейности, които бяха реализирани в рамките на проекта бяха кризисно посрещане на случаи на пострадали и упражняващи насилие, настаняване в Кризисния център на пострадали от домашно насилие, социално посредничество, психологическо консултиране на пострадали и упражняващи насилие и др.