На 12 и 13 юни 2017 г. екипите от четирите Центъра за права на децата в Русе, София, Враца и Пазарджик преминаха през първото си обучение, което беше посветено на нормативната база, която засяга участието на деца в конфликт и в контакт със закона в различни производства, както и на начините за застъпничество за техните права.
В първия ден от обучението проф. Нели Петрова – Димитрова от Института по социални дейности и практики говори за социалната работа в наказателния процес, която трябва да служи и като гаранция за правата не детето. Според тази философия, една от професионалните роли на социалния работник е да се застъпва за правата на човека пред институции, организации и отделни хора. За да се осъществи тази роля в контекста на работата с деца в конфликт със закона се изисква познаване на правата на децата във всички сфери, които ги касаят, както и познаване на нормативните рамки, по които работят институциите. Последният елемент върви ръка за ръка с познаването на институционалните роли и компетенции, които имат отношение към децата. По време на тази част участниците разгледаха законовите възможности за застъпничество по време на различните нива в хода на съдебното производство.
В рамките на обучението Андрей Момчилов от Фонд за превенция на престъпността – ИГА разказа за международната нормативна рамка, която би могла да послужи за опора в усилията на екипите при работата с извършители и жертви. В това отношение разпоредбите на задължителната за България Директива 2012/29 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления са особено важни поради детайлните указания, които предоставят. Позоваването на Директива 2016/800 на Европейския парламент и на Съвета относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство също е от съществено значение при работата с деца в конфликт със закона.
Втората част от обучението беше посветена на обмяна на добри практики по отношение на оценките, които четирите организации, членове на Национална мрежа за децата – Институт по социални дейности и практики, Фонд за превенция на престъпността – ИГА, СНЦ „Еквилибриум“ и СПСПЦ ФИЦЕ – България – използват при анализа на ситуацията и нуждите на децата, с които работят. Следващите две обучения на екипите ще бъдат посветени на работата с деца с проблемно поведение и семейните групови конференции.
Центровете за права на децата са подкрепени от проекта „Развиване на Центрове за права на децата в конфликт и в контакт със закона” на Национална мрежа за децата, финансиран от Фондация „Велукс“.