Европейската икономическа и политическа рамка продължава да пропуска възможностите за борба с детската бедност, която засяга всяко едно от четири деца в Европа. Последният годишен доклад на Eurochild за Европейския семестър анализира ситуацията с детската бедност и правата на децата в 20 европейски държави.
„Поставянето на детето във фокуса на политиките подкрепя социалното включване и дългосрочния устойчив икономически растеж. Давайки видимост на децата, Европейският семестър може да помогне за изграждане на по-устойчиви общности, общества и икономики“ – споделя г-жа Жана Хейнсуорт, генерален секретар на Eurochild.
Участвалите в проучването на Eurochild докладват за определен напредък в използването на Препоръката на Европейската комисия за Инвестиране в децата от 2013 г., в сравнение с предишния годишен цикъл. Докладът също така дава оценка на ангажимента на гражданското общество по Европейския семестър, за което са получени изключително разнообразни отговори, но само 4 държави-членки посочват активност в последната година.
Докладът обобщава оценките на 28 участници от 20 държави членки на Европейския съюз, които анализират прилагането на Препоръката на Европейската комисия „Инвестиране в децата: прекъсване на цикъла на неравностойното положение“ в съответната страна и дали Европейският семестър подпомага или забавя достигането на положителни резултати за децата.
Национална мрежа за децата беше един от участниците в подготвянето на информацията за положението на децата в България, като детайлният профил на страната ни може да бъде открит на стр. 22-23 в доклада. В оценката за ситуацията, Национална мрежа за децата предложи следната алтернативна и специфична препоръка към държавата за 2017-2018 година: Европейската комисия да препоръча на държавата да предприеме действия спрямо детската бедност и социално включване чрез въвеждането на холистичен подход, насочен към превенция и ранна интервенция, подобряване на социалните трансфери чрез обвързване на социалните плащания със социалната работа и закрилата на децата и инвестиране в ранно детско развитие и политики и мерки за подкрепа на семейството.
Извън 20-те алтернативни специфични препоръки към държавите, Eurochild отправя 5 препоръки, насочени към разработването на политики на Европейско ниво:
- Засилване на социалното измерение в макро – икономическото управление, гарантирайки подкрепата за инвестиране в децата;
- Осигуряване на ефективна координация при разработването и прилагането на социалната политика на европейско ниво;
- По-добро използване на европейските фондове с цел стимулиране на инвестирането в децата;
- Фасилитиране на участието на децата в разработването на политиките
- Ангажиране със значим и устойчив диалог с организациите от гражданския сектор.