Родителите трябва да купуват играчки от сигурни търговски обекти с постоянен адрес, от магазини, в които основно се продават играчки, а не са от смесен тип. Необходимо е задължително да се проверява дали играчката има маркировка CE и за каква възраст е предназначена. Тези съвети отправи експертът в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Теменужка Грънчарова на кръгла маса “Играчката – забавна, полезна и безопасна”, организирана от агенцията и от Българския институт за стандартизация, съобщи БТА.
Не повече от 40 на сто от проверените играчки в България се оказват опасни, допълни Грънчарова, цитирана от агенцията.
Какви са опасностите
Грънчарова демонстрира примери с опасни играчки. Някои от тях имат еластичен накрайник с диаметър, по-малък от диаметъра на детското гърло. Децата често се опитват да навлажнят накрайника, за да залепят играчката и това може да доведе до поглъщане на елемента. При други играчки рискът произтича от закрепването на звуковия елемент – звуковите елементи стърчат, децата могат лесно да ги изтеглят. Някои играчки носят риск и от силния импулсен звук, който е в пъти над нормата. Импулсът на подобен звук може да увреди слуха на дете под три години, за което е предназначена подобна играчка. Нормите са 80 децибела, а има играчки със звук над 120 децибела.
Някои многоцветни играчки носят риск от пластификаторите и оцветителите. Опасността произтича от съдържанието на тежки елементи като оловото, които могат да увредят нервната система и детеродните способности. Разпознават се по неприятната миризма.
При играчките със сферична форма, които съдържат течност и малки фигурки вътре, при счупване могат да се погълнат малките елементи, опасност има и от микробиологичното замърсяване на разтвора вътре.
Достъпът до батериите на играчките задължително трябва да е през отделение, което се затваря с винт и с две независими движения. Опасността, ако не са спазени изискванията, е не само от задавяне при поглъщане, но и от увреждане на тъканта, която е била в контакт с батерията – дори и извадена хирургично от тялото на детето, увредената тъкан продължава да страда, обясни Грънчарова.
Опасни са и пъзелите – постелки за игра, заради отделянето на малки части от местата на сглобяване. Те съдържат опасни химикали, ако се погълнат.
Най-разпространени и най-опасни са произведените в Китай
Данните на Европейската комисия са, че 90 процента от играчките на европейския пазар, са произведени в Китай и българският пазар не прави изключение. От Китай са и най-опасните играчки, посочи Грънчарова. В началото на тази година са унищожени над 60 000 опасни играчки, внесени през Гърция. Те са били без маркировка и без документи за оценка на съответствието с изискванията за безопасност.
Когато се установи, че играчката е опасна и рискът не може да бъде отстранен, тя се унищожава. Проследява се дали търговецът или вносителят унищожават играчките, като е задължително в период от шест месеца да се направи втора проверка. До 15 000 лв е максималната глоба за вносителя, а от 500 до 1500 лв. – за търговеца.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com