До септември 2018 г. българските училища ще имат достъп до Системата за сигурно електронно връчване (eDelivery), поддържана от Държавната агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ), и чрез сигурна електронна поща ще има възможност да получават цялото учебно съдържание. Това обяви председателят на Агенцията Атанас Темелков на представянето на първия по рода си интерактивен урок по кибер хигиена, предназначен за ученици, преподаватели и родители на деца от първи до седми клас в българските училища. Системата е цифров еквивалент на класическата препоръчана поща и позволява изцяло цифрово взаимодействие в институциите. „По този начин ще повишим значително потреблението на електронни услуги, предоставяни от държавата и ще дадем познание на младите хора как техните лични данни се използват и как се защитават“, коментира Атанас Темелков.
По случай края на учебната година ДАЕУ и Министерството на образованието и науката (МОН), с участието на европейския комисар по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел представиха урока „С голямата технология идва голямата отговорност“ пред преподаватели от столични училища. Съдържанието на урока е одобрено от МОН за избирателно включване в учебната програма на училищата в страната от учебната 2018/2019 г. и включва Наръчник и методология, предназначени за преподавателите, практически съвети към родителите за повишаване на кибер културата на подрастващите, както и тестове за проверка на навиците за кибер хигиена на учениците. Учебното съдържание е част от материалите, подготвени от ДАЕУ в рамките на Националната кампания за кибер хигиена под надслов „Няма да ме хакнат“, която се проведе по време на Българското председателство на Съвета на ЕС под патронажа на комисар Мария Габриел.
Инициативата насочва вниманието на гражданите към рисковете в интернет пространството и създава възможност за обучение на преподавателите. За шест месеца повече от 8 000 деца са обучени в основни умения за кибер хигиена. Проведени са десетки срещи в цялата страна с преподаватели и родители. Кампанията е привлякла и хиляди последователи в социалните мрежи, държавни институции, неправителствени организации и българския бизнес, отчете председателят Атанас Темелков.
„През изминалите 6 месеца показахме, че когато сме обединени в конкретните си действия, можем да привлечем вниманието към значението на уменията на младите хора в онлайн пространството. Само всички заедно можем да направим цифровата трансформация носител на нещо положително за младите хора, за техните учители, и да им помогнем да формират цифровото си бъдеще“, заяви европейският комисар за цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел, патрон на инициативата „Няма да ме хакнат“. Комисар Габриел открои значението на уменията за медийна грамотност и познанието за заплахите в цифровото пространство. „Има случаи на напуснали български училища деца, резултат от език на омразата и на други уязвимости, нарушили неприкосновеността на личността“, напомни Мария Габриел и призова преподавателите да бъдат активни и да предават на младите хора умения за кибер хигиена.
Източник: informo.bg
Снимка: freeimages.com