Деца от ОУ “Св. Климент Охридски” от врачанското село Тишевица посетиха офиса на Национална мрежа за децата и сурвакаха екипа с пожелания за здраве и берекет по повод Висилица или началото на ромската Нова година. Децата разказаха от къде идва обичаят, изпяха няколко песни и след това сурвакаха всички с различни пожелания за здраве и благоденствие.
Инициативата включва също посещение на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, вицепремиерите Томислав Дончев и Екатерина Захариева, министрите на труда и социалната политика Бисер Петков, и на здравеопазването Кирил Ананиев, заместник-министрите на образованието и науката, омбудсманът Мая Манолова, посланиците на Великобритания, Дания, Германия, Австрия, Белгия, Франция, Ирландия, Швейцария и множество други институции и организации. Те посрещнаха на 14 януари деца от различни етноси от близо 30 училища в страната, за да отбележат заедно Василица, празнуван като начало на новата година от повечето роми в България. Тази година обаче Център Амалипе отказа да изпрати деца при Министъра на отбраната Красиир Каракачанов, заради дискриминационното му изказване по отношение на цялата ромска общност.
Василица се отбелязва като начало на Новата година от много ромски групи в България. Празнуването на Василица е свързано с легенда, че Свети Васил, застъпник и защитник на ромите, възстановява моста, по който преминавали ромите, след като този мост бил разрушен от Дявола и по този начин ги спасил. Празникът се отбелязва на 13, 14 и 15 януари. Повече за самият празник, можете да прочетете тук. Юбилейното десето издание на инициатива в София е част от националната кампания, организирана от Център „Амалипе“, общностни центрове и училища от цяла България, чиято цел е отбелязване и популяризиране на празника Василица – Ромската Нова година. Кампанията дава възможност на сурвакари от училища от цялата страна да пожелаят здраве и берекет с традициите на ромския и българския фолклор. Училищата, участващи в инициативата, са част от мрежата на Център Амалипе „Всеки ученик ще бъде отличник“, която включва 270 училища от цялата страна. Основната кауза на мрежата е да превърне училището в място, където всяко дете може да намери себе си, място, където всяко дете да повярва, че може да бъде отличник, място, където да получи шанс да мечтае и да се развива – заедно с всяко друго.